Nájdime si konkrétne a príťažlivé dôvody, prečo budeme mať študovaný jazyk radi. Chystáte sa študovať francúzštinu? Ak vás zaujíma hudba, prečítajte si životopis Mauricea Ravela alebo knižku o francúzskych šansónoch a šansoniéroch. Ak máte radi prírodu, zožeňte si pohľadnice a videokazety so scenériou francúzskych a švajčiarskych Álp, bretónskych pláží, quebeckých lesov. Ak študujete históriu, možno vás zaujmú pamäti generála de Gaulla.
4 Počúvať živý jazyk
Ozajstný jazyk sa používa za múrmi učebne. Vhodné je každý deň si na pár minút pozrieť anglický kanál BBC, poprípade nemecké ORF či francúzske TV5. Chodiť do kina na filmy s titulkami. Môžeme si založiť zbierku cudzojazyčných citácií, vtipov, textov piesní, zbierku známok, výstrižkov, pohľadníc, mapiek.
4 Stále opakovať
Poľský samouk a polyglot Zygmunt Broniarek svoj prístup opísal takto: Nikdy sa neuspokojujem s tým, že cvičenie "ovládam". Opakujem ho až dovtedy, kým mi úplne nevojde do krvi. Kým odpoveď neviem vystreliť automaticky a bez rozmýšľania. Existuje veľmi jednoduchý test, ktorý prezradí, či sme si vety daného jazyka "odhovorili" dostatočne veľakrát. Objavia sa v našich snoch. Heinrichovi Schliemannovi, objaviteľovi Tróje, sa vraj niekedy počas jednej noci snívalo až v desiatich jazykoch.
4 Písať si slovíčka
Osvedčilo sa písať si jednotlivé slovíčka, alebo ešte lepšie slovné spojenia, na lístky. Napríklad, ak sa chcete naučiť, že "bohatý" sa povie po nemecky "reich", z jednej strany lístka si napíšte slovenský text, z druhej nemecký. Slovenský text môže tvoriť napríklad autosugestívne spojenie "som bohatý", z druhej strany lístka si napíšte nemecké "ich bin reich". Lístky majú tú výhodu, že ich môžete miešať, meniť ich poradie. Neskôr môžete pracovať už len s tými zvratmi, ktoré ešte dobre neovládate.
4 Prvá fáza učenia počúvaním
Skôr, ako sa začnete učiť gramatiku, písať si domáce úlohy, memorovať slovíčka, počúvajte. V prvej fáze počúvajte cudzí jazyk úplne pasívne, bez snahy porozumieť mu. Počúvajte ho ako hudbu v pozadí - keď robíte nejakú manuálnu prácu, keď jete, zaspávate, relaxujete.
4 Druhá fáza učenia počúvaním
V druhej fáze si začnite všímať melódiu, rytmus, rôzne charakteristické zvuky jazyka. Ak je to možné, počúvajte nahrávky, nahovorené rôznymi osobami. Ucho väčšinou reaguje lepšie na ženský hlas.
4 Tretia fáza učenia počúvaním
V tretej fáze si zaobstarajte nahrávky aj s textami. Počúvajte nahrávku a očami sledujte, čo práve daná osoba hovorí. Texty by mali byť spočiatku jednoduché, aby ste si mohli pozrieť význam jednotlivých slovíčok. Nemusíte však rozumieť všetkému. Ste ešte stále v úlohe poslucháčov hudobnej skladby.
4 Štvrtá fáza učenia počúvaním
Vo štvrtej fáze robíte to isté čo v tretej, ale začnite texty nahlas opakovať. Je lepšie sústrediť sa na menší počet viet a opakovať ich častejšie. Ak si dáte tú námahu vypočuť si a zopakovať jednu vetičku tridsaťkrát za sebou, začnú sa diať magické veci
Je dôležité, aby ste mali spätnú väzbu, či počúvaný úryvok reprodukujete správne. Pomôže vám buď dobrý učiteľ, alebo si môžete z času na čas nahrať, ako text reprodukujete.
(Zdroj: http://i.kupka.tripod.com/index.html)