Pre každého je vhodná iná metóda učenia

Jazykové školy lákajú v inzerátoch na rôzne zaručené metódy výučby. Najlepšia metóda učenia jazykov však neexistuje.

Niektoré spôsoby môžu pomôcť k efektívnejšiemu učeniu ale je to individuálne. Najlepšie je vybrať si spôsob výučby, tak aby bol čo najpríjemnejší a doviedol k vytýčenému cieľu.

Zjednodušene sa metódy výučby dajú rozdeliť do dvoch skupín - na priame a nepriame. Priame metódy sú tie, ktoré sa snažia naučiť najmä reč. Táto metóda je viacej o počúvaní a o rozprávaní.

Druhá metóda je zameraná viac na jazyk. Študent sa učí najmä čítať, písať a používať správne gramatické väzby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektoré jazykové školy používajú na zrýchlenie učenia psychowalkman a iné sugesciu - Lozanova metóda.

SkryťVypnúť reklamu

Metóda brainmost okrem iného stavia na mnohonásobnom počúvaní textu, ktorého význam sme už pochopili.

Metóda Sita umožní hlboko relaxovať pomocou špeciálnej spätnej väzby.

Berlitzova metóda je založená na zahraničnom lektorovi, ktorý komunikuje so študentom iba vo svojom rodnom jazyku.Väčšina jazykových škôl kombinuje prirodzené a gramatické metódy.

Akú metódu si vybrať Á Priame metódy

väčšinou vyhovujú ľuďom, ktorí do vecí a procesov vnikajú intuitívne, neštudujú natoľko príručky, skôr sa učia priamo v praxi, sú zvyknutí študovať samostatne, sú výkonnými duševnými pracovníkmi, majú dobrú sluchovú pamäť, radi napodobňujú rôzne zvuky, veľa čítajú, majú bohatú slovnú zásobu vrátane cudzích slov, už majú za sebou štúdium aspoň jedného cudzieho jazyka a používajú ho v praxi, majú odskúšané, čo je pri používaní jazyka dôležité vedieť, ide im hlavne o konverzovanie, uprednostňujú prácu s nahrávkami, vedia dobre relaxovať, vzťah študujúci - učiteľ chápu ako vzťah športovec - tréner.

SkryťVypnúť reklamu

Á Nepriame/Gramatické metódy

skôr vyhovujú ľuďom, ktorí veci potrebujú logicky vysvetliť a opísať, ak sú poverení nejakou úlohou, žiadajú jednoznačné návody, sú presvedčení, že na to, aby sme sa niečo naučili, sú tu učitelia, s jazykmi ešte nemajú veľa skúseností, pri štúdiu sa orientujú skôr zrakom, potrebujú si robiť veľa poznámok, radšej prenechávajú zodpovednosť za riešenie problémov iným, vzťah učiteľ - študent chápu tak trocha ako vzťah rodič - dieťa alebo nadriadený - podriadený.

(Zdroj: http://i.kupka.tripod.com/index.html)

Niektoré priame metódyBerlitz metóda

Metóda je nazvaná podľa nemeckého emigranta v Amerike Maximiliána D. Berlitza. Výučba spočíva v prirodzenom učení sa jazyka a je orientovaná najmä na prax. Študent počúva, napodobňuje a hlavne hovorí. Nikto neprekladá a študent je nútený komunikovať so zahraničným lektorom v jeho jazyku. Pri výučbe sa používajú učebnice, kazety, video kazety, DVD, audio CD, CD-ROM a internet. Jazykové školy, ktoré praktikujú Berlitz metódu, tvrdia, že na hodinách sa minimálne 60 percent z vyučovacieho času hovorí, pričom na klasickom vyučovaní je to maximálne 20 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Sugestópédia

Bulharský profesor pedagogiky Georgi Lozanov sa zaslúžil o vytvorenie metódy, kde sa využíva vonkajšia stimulácia mozgu. Lozanov svoju metódu nazval sugestopédiou. Počas kurzu účastníci počúvajú hudbu a len v pozadí počúvajú učebnú látku. Sú uvedení do stavu theta, v ktorom sa stupňuje ich vnímavosť. Uvoľnenie a zotrvenie v stave theta sa dosahuje pomocou použitia vhodnej hudby, správneho dýchania, sugesciami, fyzickým uvoľňovaním, motiváciou k učeniu. Význam má aj špecifické usporiadanie učebnej látky do celkov a postupnosť, akou sa tieto celky prezentujú účastníkom kurzov.

Superlearning

V roku 1980 sa na Aljaške rozvinul program učenia, ktorý vychádzal z Lozanovovej sugestopédie. Bol to počiatok vedecko-profesného hnutia pod názvom zrýchlené učenie. Vychádza z preladenia mozgu do optimálneho stavu alfa. Používajú sa na to audiovizuálne stimulátory vedomia - psychowalkmany. Pomocou nich sa zväčšuje kapacita pamäte a harmonizujú sa obe mozgové hemisféry, čím sa prijímané informácie lepšie udržia v trvalej pamäti. Superlearning vraj skracuje čas učenia na 20 percent pôvodného času aj vďaka ukladaniu informácií namiesto do krátkodobej pamäti hneď do dlhodobej a tiež zlepšuje hodnoty IQ a EQ.

SkryťVypnúť reklamu

Helen Doron Early English

Metóda je vytvorená pre deti od jedného roku. Pracuje na princípoch osvojovania si materinského jazyka. Dieťa počúva CD s programom Helen Doron Early English znovu a znovu, bez toho, aby tomu venovalo aktívnu pozornosť, alebo sa tomu snažilo porozumieť. Za nejaký čas si tak dieťa prirodzene a v prostredí domova osvojí zvuky, slová i gramatické štruktúry anglického jazyka. Ďalším krokom je naučiť dieťa či dojča významu zvukov, ktoré už absorbovalo a ktoré sú pre neho známe. K tomu dochádza na sedeniach s jeho učiteľom Helen Doron, vo skupinách

4 - 8 detí. Formou špeciálnych činností, hier a pesničiek sa tu dieťa učí významu zvukov, ktoré už zaznamenalo. U starších detí sa tieto postupy ďalej kombinujú so zručnosťami čítania a písania.

SkryťVypnúť reklamu

Desaťminútová metóda pre zaneprázdnených

Metóda je vhodná pre tých, ktorí už jazyk študovali a nemajú čas venovať sa mu, ale trápi ich, že jazyk zabúdajú.

Jazyku sa treba venovať 5 - 6 dní v týždni, najlepšie večer poprípade v inom pravidelnom čase. Na každý týždeň treba 2 - 4 minútovú nahrávku a k nej text.

Prvé dve minúty sa treba venovať vnútornému preladeniu a relaxácii, najlepšie s príjemnou hudbou. Potom si treba zapnúť magnetofón s pripravenou nahrávkou, počúvať nahrávku, zároveň očami sledovať text a nahlas opakovať text po spíkrovi.

Na lístok si treba vypísať jedno slovo alebo frázu zo študovaného textu. Alebo si prezrieť dva-tri lístočky z minulých dní či týždňov. Celý týždeň sa pracuje s tým istým úryvkom.

(Zdroj: http://i.kupka.tripod.com/index.html)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 582
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 114
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu