Prezident Kaczyński včera Leppera na návrh brata odvolal. S populistickým lídrom sa vládnuť nedá, presvedčili sa dvojičky.
FOTO – REUTERS
zičnej strany. Spolupráca dvoch predsedov strán sa včera zavŕšila urážkami a obvineniami.
Lepper v posledných týždňoch ostro kritizoval rozhodnutie o zvýšení účasti poľskej armády v misii NATO v Afganistane aj návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Požadoval aj viac peňazí na školstvo, poľnohospodárstvo a zdravotníctvo, odvolávajúc sa na predvolebné sľuby politikov koalície. Ostatní dvaja členovia kabinetu zo Sebaobranysi zatiaľ svoje posty udržali.
Politická situácia v Poľsku sa tak komplikuje a najbližšie dni ukážu, kto je šikovnejším politickým hráčom a bude víťazom tohto súboja: Lepper alebo Jarosław Kaczyński.
Zatiaľ existujú dva scenáre vývoja: tvorba novej väčšinovej koalície alebo predčasné voľby. Poslanci najsilnejšej strany Práva a spravodlivosti (PiS) chcú presvedčiť na vládnu spoluprácu Poľskú ľudovú stranu, ktorá bola naposledy pri moci v rokoch 2001 - 2003 v ľavicovom kabinete Leszka Millera. Ľudovci majú dať svoju odpoveď do stredy.
PiS však potrebuje aj podporu skupiny poslancov zo Sebaobrany, pre ktorých by mohli byť lákadlom vládne posty. Prekážkou by nemali byť ani zmenky, ktoré každý poslanec Sebaobrany podpísal pred minuloročnými parlamentnými voľbami.
Pre Leppera to mala byť záruka, že poslanci nebudú odchádzať z jeho klubu, tak ako sa to dialo v minulosti. Právo a spravodlivosť našlo východisko a prípadných utečencov upokojuje, že podľa ich odbornej analýzy sú zmenky neplatné.
Táto akcia priniesla už úspech. V Sejme vznikol v piatok nový poslanecký klub, ktorý sa nazval ľudovo-národným a zhromaždil bývalých členov Sebaobrany, z ktorých časť odstúpila zo strany vo štvrtok a ďalší ešte skôr, aj utečencov z ďalšej vládnej strany Ligy poľských rodín.
Predseda poslaneckej frakcie PiS Marek Kuchciński včera vyhlásil, že už majú novú väčšinovú podporu v parlamente. Poľská ľudová strana však ešte svoje rozhodnutie nezverejnila.
Ak sa nepodarí vytvoriť novú väčšinovú koalíciu, čakajú Poľsko nové parlamentné voľby. Ich prvý pravdepodobný termín je 26. novembra, kedy sa bude konať druhé kolo priamych volieb primátorov miest. O dva týždne skôr sú plánované pravidelné samosprávne voľby.
V pozadí vládnej krízy sa odohrala už štvrtá tohtoročná zmena na poste ministra financií. Do vlády sa vrátila Zyta Gilowska. Profesorka ekonómie a bývala politička v súčasnosti opozičnej Občianskej platformy musela odstúpiť v júni po obžalovaní z lustračného klamstva.
Súd jej však dal za pravdu, že nebola spolupracovníčkou komunistickej tajnej služby.
Okrem rezortu financií získala aj post podpredsedníčky vlády. Podľa časti analytikov jej návrat bude mať už malý význam pre podobu budúcoročného rozpočtu.