Minister vnútra Ivan Langer si na tlačovku o údajnom odpočúvaní novinárov aj politikov zobral aj najvyššiu štátnu zástupkyňu Renatu Veseckú.
FOTO – ČTK
PRAHA – Je to jedna z najväčších afér za posledné roky, hovoria české médiá o kauze odpočúvania, ktorú naštartovali stredajšie vyjadrenia českého ministra Ivana Langera (ODS).
Langer obvinil vládu expremiéra Jiřího Paroubka, že nechala odpočúvať novinárov aj ústavných činiteľov. Médiá však dodávajú: chýbajú dôkazy.
Ich predloženie požaduje aj bývalý premiér a predseda českých sociálnych demokratov Jiří Paroubek. V opačnom prípade vyzýva Langera na odstúpenie.
O čo ide?
Český minister vnútra Langer v stredu ráno dostal SMS z prostredia médií, podľa ktorej v Česku môžu byť políciou odpočúvaní politici aj novinári.
Neskôr o tom informoval na tlačovej konferencii. Pôvodne vraj o afére nechcel hovoriť, reagoval však na otázku redaktora Českého rozhlasu, ktorý má byť údajne medzi odpočúvanými novinármi.
Odpočúvanie má súvisieť s vyšetrovaním úniku takzvanej Kubiceho správy, ktorá unikla počas predvolebnej kampane pred parlamentnými voľbami a mala poškodiť Paroubka a jeho stranu ČSSD.
Veliteľ Útvaru boja proti organizovanému zločinu Jan Kubice v správe obvinil politikov z ovplyvňovania vyšetrovania.
ODS verzus ČSSD
Podľa Langera by okrem telefónov mohli byť odpočúvané aj miestnosti v parlamente, ministerstva vnútra či v Českom rozhlase. K Langerovi sa pripojil aj podpredseda vlády Petr Nečas, ktorý Paroubka v Lidových novinách obvinil, že vyšetrovanie úniku správy využil ako zámienku na odpočúvanie nepohodlných osôb.
„Je to paranoidná, obludná konštrukcia,“ reagoval bývalý český premiér Paroubek. Sociálni demokrati oznámili, že obvinenie ODS by mala riešiť mimoriadna schôdza v českej snemovni.
Kde sú dôkazy?
Podľa Lidových Novín stoja ale tvrdenia Langera na veľmi vratkých nohách. V správe najvyššej štátnej zástupkyne Renaty Veseckej, na ktorú sa ODS odvoláva, sa hovorí len o monitorovaní toho, komu, kto a kedy volal. Nejde teda o odposluchy.
Odpočúvania spôsobili rozruch aj na Slovensku
BRATISLAVA - Nelegálne odpočúvania politikov a novinárov viackrát rozvírili politickú hladinu aj na Slovensku.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar podal pred mesiacom na Generálnu prokuratúru podnet, aby vyšetrila údajné odpočúvanie politických strán. Reagoval tak na riaditeľa SIS Jozefa Magalu, podľa ktorého v centrálach politických strán dochádzalo k odpočúvaniu. Podnet však prokuratúra zrejme odmietne.
Vážnu politickú krízu, ktorá viedla k odstúpeniu Vladimíra Mitra z čela SIS, spôsobila kauza odpočúvania rozhovoru predsedu ANO Pavla Ruska a novinára denníka SME v decembri 2002. Rozhovor odpočula SIS, ktorá ho odoslala do systému ministerstva vnútra. Prípad však nie je stále ani takmer po štyroch rokoch uzavretý.
Najvážnejšiu kauzu spojenú s nelegálnym odpočúvaním odštartovala správa o činnosti SIS, ktorú v roku 1999 predložil na neverejnom zasadnutí parlamentu vtedajší riaditeľ SIS Vladimír Mitro. Správa informovala o sledovaní a nelegálnom odpočúvaní „politikov, novinárov, podnikateľov, kňazov a iných občanov“, ktorí mali kritický vzťah k tretej vláde Vladimíra Mečiara. SIS vtedy šéfoval Ivan Lexa.
(mp)
Autor: rek