Členovia stráže prírody si myslia, že niekto porušil stavidlo a vodu vypustil. „Myslíme si, že stavidlo, ktorým sa reguluje voda, niekto poškodil. Močiare vysychajú, ohrozené sú korytnačky, močiarne slimáky i vodomilné rastliny,“ hovorí Matej Medveď, člen stráže prírody a sekretár občianskeho združenia Pre pomoc prírode.
Podľa Tomáša Blaškoviča zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti lokalitu už opustili vydry. „Zisťujeme aj úbytok hmyzu, potravy pre sťahovavé vtáky, ktoré sa v močiaroch zastavujú cestou na juh,“ hovorí.
Správca toku Slovenský vodohospodársky podnik hovorí o nadmernom vyparovaní a poškodenie stavidla odmieta.
„Stavidlo je zatvorené, manipulovali sme s ním na jar, keď Gbelce vytápalo, no riadne sme ho zatvorili. Mechanicky sa vypustiť nedá, jeho stav sme naposledy kontrolovali v pondelok,“ hovorí Klára Maitz zo závodu vnútorných vôd z Komárna.
Štátna správa vie o úbytku vody a považuje ho za dlhodobý problém, ktorý majú na svedomí výpary. Vodu odčerpáva trstina, ktorá pokrýva 95 percent močiarov.
„Dúfame, že močiar sa do zimy prirodzene zavodní zrážkami,“ povedala Maitz. Mechanické zavodňovanie vypustením vyššie položených nádrží podľa nej nie je správne riešenie, môže spôsobiť haváriu a zaplaviť nižšie položené obce. Odobriť by ho musela štátna správa. Tá už má pripravené projekty na záchranu. Jeden z nich spočíva v prehĺbení dna, na čo nie sú peniaze.
Parížske močiare sú národnou prírodnou rezerváciou, predstavujú najväčšiu súvislú trstinovú plochu na Slovensku (184 hektárov). Hniezdi v nich vyše sto druhov močiarnych vtákov.
Autor: bej