kých krajín, ktorá zverejnila takéto materiály.
"Rozviedka bola budovaná s plnou súčinnosťou sovietskych vojakov. Veľakrát boli samotní príslušníci fiktívnymi zamestnancami ministerstva zahraničných vecí," povedal Patrik Košický z ústavu. To môže byť aj jeden z dôvodov, prečo ústav uvádza, že predseda Slovenského zväzu ľadového hokeja Juraj Široký bol príslušníkom ŠtB. Sám Široký hovorí len to, že pracoval pre ministerstvo zahraničných vecí.
Medzi zverejnenými objektovými zväzkami je napríklad zväzok "State department USA", v ktorom ŠtB zhromažďovala údaje o ľuďoch českého a slovenského pôvodu zamestnaných v objekte ministerstva zahraničných vecí USA. Zväzok "USA - špionážna služba" hovoril o metódach práce FBI v New Yorku proti československej misii, o pokuse FBI naverbovať vodiča tejto misie. ŠtB viedla zväzky na inštitúcie takmer vo všetkých krajinách, napríklad "Polícia v Grécku" alebo "Libanon". Zaujímala ju aj firma "Swarovski-Wattens". Zväzok s krycím menom Diamant mal zaznamenať snahu o preniknutie do sklárskeho podniku "z hľadiska vedecko-technickej rozviedky". Skartovaný je napríklad zväzok "Vatikán a Taliansko", ktorý rozviedka zaviedla v roku 1958 a bol aktuálny do roku 1990. Ministerstvo obrany by malo s českým ministerstvom v najbližších týždňoch podpísať dohodu o prevzatí zväzkov československej vojenskej kontrarozviedky, ktoré sú v Prahe. Podľa podpredsedu správnej rady Ústavu pamäti národa Jána Ondriaša vznikne komisia, ktorá rozhodne, ktoré zväzky sa delimitujú.
Ondriaš sa vyjadril i o zámeroch zrušiť ústav, o ktorých už hovorili predsedovia HZDS a SNS. "V súčasnosti sme svedkami viacerých útokov na našu inštitúciu, chcem veriť, že vychádzajú skôr z nevedomosti ako zo zámeru," povedal.
"Ústav zverejnil a bude zverejňovať dokumenty po bývalej ŠtB, tak ako mu to ukladá zákon. Vnímame to ako nevyhnutný krok vyrovnania sa Slovenska so svojou minulosťou," dodal. Podľa jeho slov je aj chybou elít, že ľudia si prácu ústavu spájajú iba so zverejňovaním mien agentov.