"V deklarácii sa hovorí, že Slovensko si ponecháva suverénne právo rozhodovať o priamych daniach fyzických a právnických osôb a tohto práva sa nehodlá vzdať ani v budúcnosti," povedal včera poslanec KDH Vladimír Palko.
Prijatie dokumentu by znamenalo, že ministri by museli v Bruseli hlasovať proti zámeru únie harmonizovať priame dane, či ich základ, alebo proti zavedeniu novej dane.
Pod návrh KDH sa podpísali aj poslanci SMK. S SDKÚ sa však oficiálne rokovania neudiali. Bývalý minister financií za SDKÚ Ivan Mikloš ešte v apríli hovoril, že obsahovo s deklaráciou súhlasí, ale o formách možno diskutovať. Šéf klubu SDKÚ Stanislav Janiš včera iba stroho poznamenal, že sa nemá k čomu vyjadriť, lebo "deklaráciu nikto nevidel". Podotkol, že KDH sa snaží o "vylamovanie otvorených dverí", pretože SDKÚ je tiež proti tomu, aby sa Slovensko zbavilo jednej z konkurenčných výhod v rámci Európskej únie.
SNS za, HZDS proti
Kresťanskí demokrati mienia diskutovať aj s vládnymi stranami. Pod-ľa Palka by SNS mohla byť za. Opozícii na prijatie deklarácie stačí podpora SNS.
Podpredseda HZDS a šéf výboru pre európske záležitosti Milan Urbáni povedal, že jeho strana aktivitu KDH nepodporí. "Raz sme vstúpili do únie, tak sa budeme správať podľa pravidiel únie," povedal. Slovensko má vraj v únii dostatočný priestor, aby "bojovalo za to, čo je dobré". Zatiaľ nechcel komentovať, čo v prípade, ak sa SNS pridá k opozícii. "Bude to vec koaličnej rady," podotkol.
Podpredseda finančného výboru parlamentu za SNS Jozef Ďuračka hovorí, že iniciatíva KDH by mala byť priechodná. Podľa neho je normálne, že "budeme tvrdo chrániť záujmy štátu a našich podnikateľov". Nepredpokladá, že by mal preto v koalícii vzniknúť problém, súhlasiť by mal vraj aj Smer. "Nenarúšame vládny program, ide len o daňovú suverenitu krajiny," dodal.
Poslanec Smeru Jozef Burian sa o návrhu KDH nechcel vyjadriť, lebo ho vraj nevidel. Považuje ho však za jednostranné vyhlásenie. Ak je Slovensko členským štátom únie, musí sa správať v súlade s jej pravidlami, povedal.
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál však nepredpokladá, že by minister Ján Počiatek (Smer) deklaráciu odmietol. Šmál tvrdí, že ide o otázku postojov nových členských štátov, ktoré sa môžu v presadiť práve nižšími daňami.
Záväzok pre ministrov
Deklarácia by nebola pre ministrov iba odporúčaním, ale záväzkom. Vychádza z ústavného zákona o spolupráci vlády a parlamentu v záležitostiach Európskej únie. Ten hovorí, že člen vlády musí obhajovať stanovisko parlamentu.
O deklarácii začalo KDH hovoriť ešte v apríli, keď eurokomisár László Kovács navrhol harmonizáciu pravidiel pri výpočte daňového základu firiem. KDH sa obáva, že by nasledovali snahy harmonizovať aj sadzby priamych daní.
Analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimír Bilčík povedal, že deklarácia je "primárne agendou vnútornej politiky" Slovenska. Otázka harmonizovania sadzieb priamych daní sa podľa jeho slov na úrovni Európskej únie nerieši, hoci bola diskusia o harmonizovaní výpočtu daňových základov.