FOTO - REUTERS
Demonštrácie za odchod sociálne liberálnej vlády premiéra Ferenca Gyurcsánya majú trvať až do pádu vlády. Tvrdia to hovorcovia davu na námestí pred budapeštianskym parlamentom. Včera však už bola demonštrácia veľmi rozpačitá, evidentne jej chýbal vodca.
To však nie je iba problém demonštrantov, ale celej maďarskej pravice, ktorá sa stáva chrbticou demonštrácií a chýba jej silná strana alebo vodcovská osobnosť.
Posledným takýmto široko uznávaným vodcom bol spisovateľ István Csurka, jeho Strana maďarskej spravodlivosti a života však ešte v roku 2002 vypadla z parlamentu a dnes už nikoho nezaujíma.
V utorok vznikol na riadenie demonštrácií Maďarský národný výbor 2006. Legitimitu mu vraj dal dav na námestí, ktorý ho podľa organizátorov odhlasoval. Organizovanie demonštrácií sa prejavuje tým, že na pódium už nepustia kohokoľvek, ale rečníkov vyberajú.
Podľa člena výboru Tamása Molnára prebieha v Maďarsku ľudové povstanie, ktorého cieľom je vyhlásiť štvrtú Maďarskú republiku. Alternatívou k parlamentnej diktatúre majú byť mimoparlamentné sily, tvrdil na včerajšej tlačovke pred parlamentom. Demonštrantov označil za priamych dedičov hrdinov z roku 1956 a pochválil ich, že dobyli maďarskú Bastillu, lživú verejnoprávnu televíziu. Molnár bol donedávna podpredsedom krajne pravicovej strany Jobbik, ktorá sa v aprílových voľbách nedostala do parlamentu.
Najznámejšou členkou výboru je Mária Witnerová, ktorú za účasť v revolúcii v roku 1956 odsúdili na smrť a trinásť rokov strávila vo väzení. Dnes je poslankyňou za Fidesz. Odmieta, aby ju spájali s výtržníkmi z televízie, ktorých nazvala provokatérmi socialistov. O rovnakých ľudoch ešte v utorok tvrdila, že bufet televízie nevyrabovali, ako informovali znepriatelené médiá, ale že tam riadne platili.
Jedným zo štyroch členov výboru je aj predseda mládežníckeho hnutia 64 žúp László Toroczkai, ktorý v pondelok v noci privolal dav k televízii. Dnes popiera, že by sa na útoku zúčastnil.
Výbor zriadil aj Národný okrúhly stôl. Jeho členom sa podľa základnej listiny môže stať každá organizácia, ktorá chce konať pre vlasť, požaduje zmenu vlády a uznáva princíp suverenity ľudu, ktorý stojí v protiklade k zastupiteľskej demokracii.
Problémom Toroczkaia a spol. je, že sú to síce figúrky schopné na čas zaujať kamery, okrem pomerne zmätených názorov však majú slabú autoritu a sú rozhádaní aj medzi sebou. Zjednotiť krajnú pravicu zatiaľ nedokáže nikto z nich.
Susedné štáty navyše ruší, že agenda týchto hnutí je výrazne nacionalistická. Neuznávajú napríklad trianonskú mierovú zmluvu, ktorá stanovila rozpad historického Uhorska. Jedným z prítomných na tlačovke výboru bol napríklad predseda Svetového zväzu Maďarov Miklós Patrubány, ktorý sa stal známym iniciovaním neúspešného referenda o dvojakom občianstve v roku 2004.
Takács: Krajina má dnes dve vlády
Podľa hovorcov Maďarského národného výboru, ktorý od včera organizuje demonštrácie pred budapeštianskym parlamentom, má krajina dve vlády: vládu Ferenca Gyurcsánya a vládu ľudu. Jedným z hovorcov je ANDRÁS TAKÁCS, šéf nie príliš známeho hnutia Za slobodné Maďarsko.
Čo presne znamená princíp suverenity ľudu, ktorý má podľa vás nahradiť zastupiteľskú demokraciu?
"Princíp suverenity ľudu je to, keď už zastupiteľská demokracia nefunguje."
Čo to však znamená v praxi?
"Keď už poslanci nezastupujú vôľu ľudu."
Aká je to forma vlády?
"Predstavujeme si to ako republiku, nechceme kráľovstvo."
Tvrdili ste, že v Maďarsku je už dvojvládie, vláda ľudu stojí proti diktatúre parlamentu a Gyurcsányova vláda má urýchlene odovzdať moc. Komu?
"Aj to povieme. Ja o tom však osobne nerozhodujem. To je proces."
(pm)
Autor: Budapešť