Špeciálny súd netreba, mafia v športe neprekáža

BRATISLAVA - Špeciálny súd nie je podľa prezidenta Ivana Gašparoviča potrebný. To je jedno z jeho konštatovaní v obsiahlom rozhovore pre slovenský online denník Aktualne.sk. Hlava štátu argumentovala tým, že Špeciálny súd sa až na niekoľko výnimiek ...

Prezident ako hokejový fanúšik na stretnutí Slovensko - Česko 7. mája 2005 vo Viedni. FOTO - TASR

BRATISLAVA - Špeciálny súd nie je podľa prezidenta Ivana Gašparoviča potrebný. To je jedno z jeho konštatovaní v obsiahlom rozhovore pre slovenský online denník Aktualne.sk. Hlava štátu argumentovala tým, že Špeciálny súd sa až na niekoľko výnimiek riadi tým istým Trestným zákonom a poriadkom, má rovnaký systém trestov ako všeobecné súdy a aj na ňom si obžalovaní hľadajú cestičky, ako neprísť na pojednávanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Špeciálny súd vznikol aj preto, aby rozhodoval rýchlo a jednoznačne. Majský povedal, že kýcha a odročili to na tri mesiace," poznamenal prezident s poukazom na prípad nebankových subjektov, v ktorých figuruje podnikateľ Jozef Majský.

O Slotovi a vláde

Vláda Roberta Fica podľa Gašparoviča nedostala tradičných sto dní na prezentáciu. Obavy zo zloženia vládnej koalície nepokladá za opodstatnené.

S výrokmi predsedu SNS Jána Slotu o menšinách síce nesúhlasí, ale na druhej strane medzi politikou SNS a SMK nevidí až taký rozdiel. Ako zdôraznil, "vrcholoví politici by mali urobiť všetko pre to, aby sa tieto dve strany nestali dominantnými".

Hlava štátu si tiež nemyslí, že by Slotove výroky a účasť SNS vo vláde zhoršili vzťahy Slovenska a Maďarska. Podľa neho boli na Slovensku národnostné roztržky aj pred rokom 1989, ale vtedy sa o nich nehovorilo. "Podobné výroky netreba nechať bez povšimnutia, no rovnako z nich netreba robiť celonárodnú traumu," dodal prezident. Sám je presvedčený, že sa situácia národnostných menšín počas tejto vlády zlepší.

SkryťVypnúť reklamu

Avizované zmeny v daňovom systéme sa však hlave štátu veľmi nepozdávajú. Rovnú daň nepovažuje za katastrofu, i keď znižovanie DPH - napríklad na lieky - považuje za potrebné a sociálne. Nič nemá ani proti schváleniu odškodnenia klientov nebankových subjektov. "Ak na to vláda má, nech im dá toľko, o koľko prišli," konštatoval Gašparovič s tým, že ak by mala vláda ostatných poškodiť, nech radšej neodškodňuje.

To, že Smer postupne koriguje svoje predvolebné ekonomické predstavy, nepovažuje prezident za zvláštne. "Poznáte vládu, ktorá na 100 percent splnila predstavy, s ktorými išla do volieb?" povedal.

O mafii v športe

Gašparovič v odpovediach na otázky týkajúce sa prepojenia slovenského športu a mafie hovoril tak, že to priamo neodsúdil.

SkryťVypnúť reklamu

Neprekáža mu to vraj ani ako športovému fanúšikovi. Priznal, že sa na hokeji stretáva s prezidentom hokejového zväzu Jurajom Širokým, ktorého meno sa spomína v súvislosti s tunelovaním Harvardských fondov.

Na otázku, že raz možno bude Široký postavený pred súd, podobne ako zakladateľ fondov Viktor Kožený, čo neprispeje k reklame prezidenta, odpovedal Gašparovič protiotázkou: "Viete, s koľkými ľuďmi sa aj vy denne stretávate, o ktorých neviete povedať, čo s nimi bude o niekoľko hodín, mesiacov či rokov?"

"Ľudia ako Svoboda (pozri "čo povedal prezident..." na tejto strane) sú v každom štáte, v každom štáte sa vyskytuje situácia, že nie každého predstaviteľa podsvetia polícia dostane pred súd. To však neznamená, že sa spoločnosť v prípade takýchto ľudí hrá na slepú babu a tvári sa, že všetko je v najlepšom poriadku," reagoval na prezidentove slová poslanec KDH a bývalý minister vnútra Vladimír Palko. "Od takých ľudí sa ide na dištanc."

SkryťVypnúť reklamu

Aj podľa politológa Miroslava Kusého urobil prezident chybu, keď financovanie športu podsvetím priamo neodsúdil. "Nemôže sa postaviť do polohy mŕtveho chrobáka." Rozhovor podľa neho taktiež potvrdil, že politika je stále pre Gašparoviča len vedľajším zamestnaním - prezident sa venuje len tomu, čo ho zaujíma.

"To nie je postoj hodný hlavy štátu. On je v najvyššej funkcii. On si témy nevyberá, témy si vyberajú jeho," zdôraznil Kusý.

Pán prezident ešte neprišiel

"Slovensko si musí na svojho pána prezidenta ešte počkať," reagoval na rozhovor predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš.

Poslanec HZDS Ján Kovarčík tvrdí, že prezident síce má nárok na vlastný názor, ale v prípade prepojenia športu a mafie sa jeho postoj nezhoduje s postojom väčšiny ľudí. Pripomenul, že u nás stále chýba systém financovania športu. Podľa šéfa poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja sa prezident na tému vyjadril v danej chvíli tak, ako uznal za vhodné. Viac ho komentovať nechcel.

SkryťVypnúť reklamu

Spoluautor rozhovoru Marek Vagovič SME potvrdil, že pri autorizácii rozhovoru chcel prezidentov hovorca práve pasáž o mafii výrazne pozmeniť. Redakcia takéto úpravy textu odmietla. Hovorca Marek Trubač sa k tomu odmietol vyjadriť so slovami "amatérskych novinárov nebudem komentovať".

Čo povedal prezident v rozhovore

Ako hokejový a futbalový fanúšik ste zrejme zaregistrovali, že financovanie športu je často spájané s podsvetím, čo potvrdil aj bývalý policajný viceprezident Spišiak. Bratislavskí bossovia Jozef Svoboda či Peter Čongrády sa napríklad angažovali vo futbalovom Slovane. Nie je to problém?

"Neviem. Čongrádyho som nepoznal, Svobodu áno, bol to prezident Slovenského zväzu zápasníkov."

Aj ste spolu komunikovali?

SkryťVypnúť reklamu

"So Svobodom áno, prišli za mnou pred olympiádou. So zväzom zápasníkov bol dokonca v Národnej rade."

Vedeli ste, že je spájaný...

"...toto nie sú otázky profesionálov. To sú skôr otázky do bulváru, aby ma niekto čítal. Aj sa vám trošku čudujem, že do takéhoto rozhovoru "pacnete" niečo, čo by ani Nový Čas nepísal. To nie je seriózne."

Nás len zaujíma, či vám ako veľkému športovému fanúšikovi neprekáža, že sa hovorí, že táto oblasť je dodnes financovaná aj peniazmi mafie.

"A čo ja s tým mám?"

Nie je to na škodu samotného športu? Nemala by sa aj tu uskutočniť istá očista, reforma?

"Boli tí ľudia odsúdení za nejaký trestný čin?"

Svoboda sedel v minulosti vo Švédsku za pašovanie drog.

"Majú firmy, ktoré dávajú peniaze na šport?"

SkryťVypnúť reklamu

Nevidíte to ako problém?

"Dobre, a čo teraz? Keď tam títo ľudia nebudú, nebude ani futbal. A potom s nimi nebudem ani ja. Budem sedieť doma alebo v robote."

(zdroj: Aktualne.sk)

Autor: VERONIKA ČUTKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu