BRATISLAVA - Násilnosti, do akých prerástli protivládne demonštrácie v Maďarsku, nemajú na Slovensku v posledných desaťročiach obdobu. Analytici, ktorých oslovil denník SME, si preto nemyslia, že by niečo podobné hrozilo aj u nás.
"Na Slovensku sme zažili od roku 1989 pokojné demonštrácie a prejavy občianskeho nesúhlasu sa u nás prejavili v pokojnej podobe. Manifestácie a mítingy - to áno - ale neviem si u nás predstaviť niečo podobné," povedal politológ Grigorij Mesežnikov.
V Maďarsku podľa neho zohrala veľkú úlohu najmä polarizácia spoločnosti, ktorá je rozdelená na dva bloky: sociálno-liberálny, ktorý je kozmopolitný, a národno-konzervatívny.
Slovenské politické strany zatiaľ dodržiavajú základné pravidlá parlamentnej demokracie, myslí si Mesežnikov.
Porevolučné protestné akcie, ktoré na Slovensku boli, spája najmä s nárastom nacionalizmu na začiatku 90. rokov a s otázkou samostatného štátu. Rómske nepokoje a zrážky s políciou spred dva a pol roka považuje za špecifickú formu protestu, ktorá sa nedotýka väčšiny spoločnosti.
Sociologička Zuzana Kusá úplne nevylučuje, že by sa aj u nás mohli niekedy v budúcnosti politicky motivované demonštrácie zvrhnúť na násilie.
Pripomenula však, že v Maďarsku zrejme nešlo o spontánnu, ale o organizovanú akciu. "Čakalo sa na zámienku, ktorá tomu dáva čestný náter," povedala.
V takýchto situáciách podľa nej záleží najmä na tom, ako sú opozičné sily schopné zorganizovať a vybrať si vhodný moment, v ktorom sa dá použiť všeobecne prijateľná téma ako napríklad lži sociálnych demokratov.
Myslí si, že aj u nás sú extrémistické skupiny, ktoré sa dokážu dobre zorganizovať. "Nedokážem si však dosť dobre predstaviť takúto 'vznešenú' zámienku a že by sa napríklad súčasná opozícia dokázala spojiť s takými ľuďmi, ktorí sú schopní páchať násilie v uliciach," hovorí Kusá.
Najznámejšie demonštrácie u nás po roku 1989
1991 proti odvolaniu Vladimíra Mečiara
1995 na podporu prezidenta Michala Kováča
1997 protest umelcov a opozície na ministerstve kultúry
1997/1998 séria demonštrácií proti Mečiarovej vláde
2003 odborárske protesty
Kedy u nás protesty prerástli do násilností
1990 demonštranti pri protestoch súvisiacich s jazykovým zákonom vyrazili bránu parlamentu a polícia ich musela vytlačiť
1991 demonštranti sa na bratislavskom Námestí SNP pokúsili napadnúť Václava Havla - bránila ho ochranka i policajti
2004 nepokoje Rómov na východe Slovenska prerástli do zrážok s políciou a rabovania
Politológ: Vzťahy medzi nami to neovplyvní
BRATISLAVA - Politológ László Öllös nepredpokladá, že by sa súčasné politické napätie v Maďarsku mohlo odraziť na oficiálnych vzťahoch so Slovenskom. Vychádza z predpokladu, že násilnosti nebudú znamenať pád Gyurcsányovej vlády.
Premiéri Fico a Gyurcsány podľa Öllösa doteraz nenadviazali žiadne vzťahy, aj keď sa Gyurcsány na adresu slovenskej vlády vyjadroval. Maďarské voľby boli na jar a po nich sa v oboch krajinách len vytvárali vlády. "Hneď po tom prišli Slotove vyhlásenia a nemali čas, aby vytvorili akékoľvek vzťahy."
Ficovi nemusí nahrávať ani to, že sa maďarský premiér teraz venuje najmä domácej politike a na problémy so Slovenskom nemá čas. "Je to zahraničnopolitický problém a tieto veci môžu byť paralelné, takže to podľa mňa vzťahy neovplyvní."
(knm)