Fínsky premiér a terajší šéf únie Matti Vanhanen vyhlásil, že protesty sú vnútornou vecou Maďarska a rovnako reagovala bruselská exekutíva: "Domácu politiku nekomentujeme."
Len maďarský eurokomisár a bývalý minister zahraničných vecí László Kovács apeloval na urýchlené upokojenie situácie vo vlasti. "Zapaľovanie áut a verejných budov ničomu nepomáha," povedal Kovács a vyzval vládu, aby "pre dobro Maďarska v budúcnosti" necúvla od reforiem a znížila deficit štátneho rozpočtu.
Európska ľavica sa postavila jasne na stranu maďarského premiéra, ktorý je ich členom. Šéf eurosocialistov Paul Nyrup Rasmussen povedal, že Gyurcsány je "tým najlepším človekom na presadenie reforiem" a odkázal mu, aby "ignoroval" výzvy na rezignáciu. "To posledné, čo Maďarsko potrebuje, je pravicová vláda, ktorá bude takzvane reformovať tým, že rozdá peniaze bohatým a chudobných pripraví o sociálnu ochranu," vyhlásil Rasmussen.
Naopak, pravica využila kritiku ideového nepriateľa a vyzvala maďarskú vládu, aby odstúpila. Podľa šéfa Európskej ľudovej strany Wilfrieda Martensa sú klamstvá Gyurcsánya "útokom ako na demokratické inštitúcie Maďarska, tak na základné hodnoty Európy". "Vláda stratila stabilitu a mala by okamžite odstúpiť," vyhlásil vodca euroľudovcov.
K prípadnej účasti spriateleného Fideszu na nepokojoch sa však odmietol vyjadriť. Podľa zdroja v strane ľudovcov vedia o tom, ako Orbán burcuje skalných stúpencov pravice. "Kritiku Fideszu však od nás v tejto chvíli počuť nebudete." KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Busel