Polícia bráni mesto. FOTO - REUTERS |
Orbán ako líder radikálov
Jedným z hlavných argumentov socialistov proti opozícii vždy bolo poukazovanie na prepojenie Fideszu s krajnou pravicou a vykresľovanie lídra opozície Viktora Orbána ako človeka, ktorý si nectí demokratické pravidlá hry. Fidesz sa včera dištancoval od násilia pred televíziou, opäť však vyjadril solidaritu demonštrantom, ktorých tvrdé jadro evidentne tvoria prívrženci krajnej pravice. To môže stranu poškodiť najmä potom, čo Orbán v niektorých svojich minulotýždňových vyjadreniach, aspoň podľa vlády, na nepokoje priamo vyzýval. Pre agentúru Reuters napríklad povedal, že vôľa ľudu prerástla "do práva na ľudový odpor".
Na druhej strane polícia výbuch vášní v noci na utorok evidentne nezvládla, a to môže vláde uškodiť.
Fidesz ešte v pondelok ubezpečil demonštrantov o svojej solidarite, vyzval však na dodržiavanie zákonov. Opozičná strana je taktiež v ťažkej situácii. Podľa politológa a bývalého poslanca strany Pétera Tölgyessyho je trochu bezradná. žiadala radikálne prostriedky na odvolanie vlády, teraz však nevie, ako reagovať.
Väčšina obyvateľov Maďarska podľa Tölgyessyho po žiadnej revolúcii netúži a spojenie s extrémistami ju odrádza. "Na Orbánovu žiadosť pôjdu do ulíc státisíce ľudí, predseda Fideszu si však nemôže byť istý, či ho po tejto ceste bude nasledovať aj väčšina voličov," povedal Tölgyessy spravodajskému serveru Index. "Vláda má pevnú väčšinu v parlamente. Je veľmi nepravdepodobné, že by sa niekoľko mesiacov po výrazne vyhratých voľbách vzdala moci."
Socialisti aj Fidesz sa teraz snažia presvedčiť verejnosť, že za tragický vývoj môže ten druhý. Podľa Fideszu ide stále o pochopiteľný prejav hnevu ľudu pre bezcitnú vládnu sociálnu politiku. Strana dokonca zdôrazňuje, že za incidentmi môže stáť provokácia socialistov a varuje demonštrantov, aby si na takéto provokácie dali pozor.
Studená občianska vojna
Výbuch pred budovou televízie síce Maďarsko šokoval, nebol však až taký prekvapivý, ako by sa zdalo na prvý pohľad. V Maďarsku sa koná najneskôr od volebnej kampane v roku 2002 niečo ako "studená občianska vojna".
Verejnoprávna televízia bola logickým cieľom útoku. Národniarom a extrémistom leží väčšina médií dlho v žalúdku, lebo nedostávajú priestor. Pravica sa neustále sťažuje na prevahu "ľavicovo liberálnych médií". Napriek tomu, že má pomerne rozsiahlu mediálnu sieť vrátane napríklad spravodajskej televízie Hír TV.
Verejnoprávna Maďarská televízia (MTV) je obzvlášť na rane, pretože národniari si počas Orbánovej vlády v rokoch 1998 až 2002 zvykli, že bola plne ovládaná vládnou stranou a slúžila jej cieľom. Po konci Orbánovej vlády muselo niekoľko najviac skompromitovaných novinárov televíziu postupne opustiť.
Dnes je MTV mierne provládna, ale zďaleka nie v takej miere, ako za Orbána. PETER MORVAY,
Budapešť