Podnestersko neuznáva žiadna krajina, a ani výsledky plebiscitu nemôžu zmeniť status separatistického Podnesterska. Európska únia, Spojené štáty, OBSE a ďalšie organizácie síce nevyslali oficiálnych pozorovateľov na referendum, ale z Holandska, Francúzska a Európskeho parlamentu prišlo niekoľko poslancov.
Len ruskí politici vystupovali ako oficiálni pozorovatelia. Predstavitelia západných krajín aj Rusi zhodne konštatovali, že hlasovanie sa uskutočnilo podľa medzinárodných štandardov.
Napriek tomu EÚ zastáva jednotný názor, že Podnestersko zostáva súčasťou Moldavska. Názor Ruska vyjadril opatrne minister zahraničia Sergej Lavrov: „Pozorovatelia mohli vidieť, čo si národ želá.“ Dodal, že na referendum je potrebné pozerať sa bez emócií a vrátiť obe znepriatelené strany - Moldavsko a Podnestersko - za rokovací stôl.
Podľa ruského politológa Alexeja Makarkina budú jednoznačné výsledky referenda použité ako podporný argument na zachovanie ruskej vojenskej prítomnosti v tejto oblasti. Zároveň ich súčasný podnesterský vodca Igor Smirnov využije v decembrových prezidentských voľbách, v ktorých kandiduje. O skorom pripojení oblastí, kde sa hovorí prevažne po rusky, k Rusku, zatiaľ nehovoria ani vodcovia separatistov. Zbližovanie však prebieha neoficiálne. Fakticky je Tiraspoľ k Moskve bližšie ako ku Kišinevu. Moldavský denník „Timpul“ napísal, že referendum bolo „posledným klincom do rakvy moldavskej celistvosti“.