FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Premiér a vymenené vedenie polície po svojom nástupe vyhlásili vojnu extrémizmu. Premiér tým chcel dať najavo, že hoci pozval do vlády extrémistickú SNS, voči prejavom extrémizmu bude postupovať tvrdo.
Polícia dokonca ohlásila zriadenie samostatného protiextrémistického útvaru. Deklaráciu odsudzujúcu extrémizmus prijal aj parlament.
Dušan Milo zo združenia Ľudia proti rasizmu vyhlásenia politikov a polície proti extrémizmu víta, ale upozorňuje, že prípady napadnutia ľudí pre farbu pleti alebo príslušnosť k inej národnosti nie sú ojedinelé.
Len včera polícia obvinila 19-ročného Košičana, ktorý nadával do "degešov a Cigánov" 37-ročnému Františkovi z Michaloviec. Róma včera zbili aj v Bratislave.
Podľa Mila sa na Slovensku od roku 1995 stalo až sedem rasovo motivovaných vrážd.
Medzi ne patrí prípad Mária Gorala upáleného v roku 1995 v Žiari nad Hronom alebo vražda Anastázie Balážovej, ktorú v Žiline v roku 2000 na smrť ubil vojak základnej vojenskej služby. "Ani päť rokov od umučenia Róma Karola Sendreia na polícii nebol súd. V praxi sa stále často stretávame so zlou právnou kvalifikáciou rasovo motivovaných trestných činov, alebo so súdnymi prieťahmi," dodáva Milo.
Nevyšetrená je stále aj vlaňajšia vražda študenta Daniela Tupého.
Slovenský právny poriadok extrémizmus nedefinuje. Polícia ako extrémistické označuje trestné činy motivované prejavmi nenávisti voči príslušníkom iných rás, národov, národností, ale aj náboženstiev. Extrémizmus policajti delia na pravicový, ľavicový a náboženský. (mp)
Čo je extrémistický trestný čin
K najčastejším extrémistickým trestným činom patria rasovo motivované verbálne a fyzické útoky. Ich aktérmi sú zväčša sympatizanti pravicových extrémistických skupín. Tieto hnutia vychádzajú najmä z neofašistických a fašistických myšlienok a tradícií, často sa hlásia aj k ideológii vojnového slovenského štátu.
V posledných rokoch polícia eviduje ako obete fyzických útokov pravicových extrémistov aj takzvanú alternatívnu mládež, ktorá sa nestotožňuje s ideami rasizmu a antisemitizmu. Pravicoví extrémisti väčšinou páchajú trestné činy hanobenia národa, rasy a presvedčenia; podnecovania na národnostnú, rasovú a etnickú neznášanlivosť a podporu a propagáciu hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov. (mp)