Oproti vlaňajšku bolo podľa riaditeľa Chemitexu Jozefa Šestáka nevyhovujúceho textilu o tretinu viac. „Textilné výrobky obsahujú rôzne chemikálie a farbivá, ktoré sa používajú pri výrobe, aby boli vizuálne atraktívnejšie. Ak sa dostanú do tela človeka, môžu vyvolať rakovinu,“ povedal Matej Pollák, ktorý textil testuje. Smernica Európskej únie hovorí, že vo všetkých textilných a kožených výrobkoch nesmie obsah azofarbív prekročiť 300 miligramov na kilogram. Pri skúškach boli tieto hodnoty niekoľkonásobne vyššie.
Nevyhovujúce výrobky sú najmä z Číny, ktorá v posledných troch rokoch zaplavila európsky trh lacným textilom. Na Slovensko sa dováža napríklad z Nemecka alebo Holandska a pri stagnácii nášho textilného a odevného priemyslu ide ten ázijský na odbyt čoraz lepšie. „V súčasnej ekonomickej situácii to využívajú mnohé rodiny, neuvedomujúc si, že riskujú svoje zdravie i zdravie svojich detí,“ povedal Šesták. Lacný trhovnícky textil kopíruje súčasnú módu a napodobňuje svetoznáme značky.
Ministerstvo hospodárstva vydalo v januári vyhlášku, že textilné výrobky, ktoré prichádzajú do styku s pokožkou, nesmú obsahovať škodlivé látky, napríklad formaldehydy, ťažké kovy a azofarbivá. Podľa Šestáka si spotrebiteľ pri bežnom nákupe nemôže byť istý, či mu textilný výrobok nepoškodí zdravie, ak nemá certifikačnú značku. Situáciu môže zlepšiť legislatíva, podľa ktorej sa určujú kritériá bezpečnosti textilných a odevných výrobkov a spadá pod zákon o ochrane spotrebiteľov.
Slovenská obchodná inšpekcia do kategórie nebezpečných výrobkov zaradila napríklad detské šaty z bavlny, detské slipy Emili, chlapčenskú súpravu Asca, detské chlapčenské slipy SMB 80 či chlapčenské boxerky Nelys. „Vo všetkých sa zistila prítomnosť karcinogénnych aromatických amínov v nadlimitnom množstve,“ povedal Šesták.