hovorca úradu Miroslav Lupták. Úrad môže podľa zákona rozhodnutie zmeniť alebo zrušiť, ak sa výrazne zmenili ekonomické parametre, z ktorých sa vychádzalo pri určení ceny, čo sa aj stalo, lebo klesla cena ropy.
Hovorkyňa SPP Dana Kršáková potvrdila, že podnik svoje údaje aktualizoval. Cenový návrh by mal teda zohľadňovať posledné trendy vo vývoji svetovej ceny ropy, od ktorej sa odvíja aj nákupná cena plynu pre plynárov. Cena ropy začala klesať pred mesiacom. V čase podania prvého návrhu SPP koncom júla stál barel ropy vyše 70 dolárov, dnes asi o 10 dolárov menej.
Spustila to vláda
Kým SPP žiada ceny plynu zvýšiť, vláda Roberta Fica chce dosiahnuť ich zníženie pre domácnosti o 1,39 percenta. „Ak rozhodne regulátor v prípade SPP v rozpore s výpočtami vlády, tá zasiahne,“ povedal v sobotu Fico.
„Vláda hovorí, že chce zvýšiť nezávislosť a právomoci úradu. S tým súhlasíme a takúto zmenu zákona podporíme. Problém je, že vláda iné hovorí, ako robí,“ povedal Július Brocka z opozičného KDH. Vláda už totiž schválila návrh, ktorým plánuje vymeniť členov regulačného úradu.
Proti týmto krokom je aj Tomáš Galbavý z SDKÚ. „Mali by tam byť morálne autority a odborníci, nie ľudia ovplyvniteľní vládou alebo kýmkoľvek iným,“ povedal. Vláda by mala podľa neho zvažovať, čo povie verejnosti, lebo vyjadrenia, ktoré signalizujú, že chce obmedziť nezávislosť regulačného úradu, znižujú rating našej krajiny a odrádzajú výhľadových investorov.
„Regulátor, ktorý nie je nezávislý, pôsobí nedôveryhodne,“ dopĺňa advokát Tomáš Kamenec.
Koalícia je nejednotná
Vo vládnej koalícii sa názory líšia. „Treba tieto kroky zvážiť. Myslím si, že úrad by mal mať nezávislé postavenie. Štát by mal do regulačných právomocí zasahovať iba na úrovni, aká je v Európskej únii,“ povedal Milan Rehák z HZDS.
Šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj sa so zámermi vlády stotožňuje. „Doteraz chýbal v procese regulácie okrem regulovaného podniku a regulátora tretí subjekt - spotrebitelia. Tí by tiež mali mať možnosť do procesu zasiahnuť,“ povedal. Vládu považuje za reprezentanta občanov, teda aj spotrebiteľov, preto je podľa neho v poriadku, že bude kontrolovať úrad. „Takto bude úrad donútený prihliadať na záujem spotrebiteľa.“
Je čo zlepšovať
Politici sa zhodujú, že rezervy v činnosti regulátora sú. Galbavý by prijal, keby úrad mohol viac kontrolovať monopoly a keby si vláda vytvorila prostriedok na kontrolu úradu. Rehák je za zväčšenie právomocí úradu, ale zároveň za zvýšenie kontroly úradu Národnou radou. Väčšie právomoci pre regulátora by podporilo podľa Brocku aj KDH.
Kamenec vidí priestor na zlepšenie v právnej rovine. „Určite by bolo čo zlepšovať na preskúmateľnosti rozhodnutí regulačného úradu. V súčasnosti je totiž veľmi malá,“ povedal.
Autor: ho