Skupina francúzskych cyklistov na svojej diaľkovej ceste až do piateho októbra prejde osem európskych krajín. Ich cieľom je Bielorusko. V popredí (s čiapkou) je najskúsenejší z nich, extrémny cyklista Lionel Groult. Od nedele večera sú v Bratislave, dnes odídu do Čiech. FOTO - ARCHÍV
BRATISLAVA - Prejsť na bicykli osem krajín, zo Slovinska až do Bieloruska, viac ako tritisíc kilometrov. To je až do 5. októbra itinerár partie francúzskych cyklistov. Sedem z nich sú úplní amatéri, jeden z nich je hendikepovaný športovec, ktorý absolvuje trasu na upravenom bicykli na ručný pohon. Vedie ich Lionel Groult, extrémny cyklista, ktorý má od roku 1982 na svojom konte už 750-tisíc kilometrov naprieč 98 krajinami. Cesta je najmä charitatívnou záležitosťou. Peniaze majú pomôcť deťom, ktoré stále bojujú s dôsledkami jadrovej havárie v Černobyli.
Včera bola celá výprava v Bratislave, kde dorazila v nedeľu večer. Dnes odchádza do Česka, pokračovať bude do Poľska, Lotyšska, Litvy a posledné dni strávi v Bielorusku.
Peniaze pomôžu deťom
"Nápad zrealizovať túto cestu vznikol ešte v roku 2005. Boli sme vtedy v bieloruskom Gomeli robiť reportáž z hokejového turnaja. Podrobnejšie sme spoznali problémy, s akými dodnes zápasia v oblasti, ktorá bola zasiahnutá rádioaktívnym prachom po výbuchu černobyľskej jadrovej elektrárne," povedal Francois Verly, jeden zo zakladajúcich členov a zároveň generálny sekretár Asociácie Paletot. Je novinárom v televízii France 3.
Prvou pomocou asociácie bol nákup potrebných vecí pre sirotinec v meste Rechytsa, ležiacom necelých sto kilometrov od Černobyľa. Aktuálna cesta má pomôcť zabezpečiť peniaze na osvedčenú jablčnú pektínovú diétu, ktorá pomáha liečiť deti, ktoré ochoreli v dôsledku radiácie. "Doteraz máme na konte už 22-tisíc eur, to pomôže asi deviatim stovkám detí. Zaplatíme im nielen lieky, ale aj pravidelné onkologické vyšetrenia a lekárske sledovanie. Aj po skončení tejto cesty chceme v práci pokračovať. Radi by sme pomohli v Bielorusku založiť špeciálny liečebný ústav," dodal Verly.
Slovensko? Konečne široké cesty
"Prvé čo nás po prekročení vašich hraníc potešilo, sú širšie cesty. Aspoň sa na ne zmestia aj cyklisti. Verte či nie, doteraz sme také šťastie nemali," povedal s úsmevom Lionel Groult, ktorý má ako jediný s prekonávaním extrémnych vzdialeností skúsenosti. On jediný absolvuje trasu dlhú 3360 kilometrov celú na bicykli. Ostatní sa striedajú, tak aby každý z nich denne prešiel okolo 50 kilometrov. No aj to chcelo poriadny tréning. Dovtedy iba rekreační cyklisti najazdili v príprave 4,5-tisíca kilometrov. Slovensko pre nich bolo po Slovinsku a Maďarsku treťou krajinou v poradí.
"Nejde iba o fyzický výkon a zbieranie peňazí. Okolo celej akcie sa robí veľa ďalších vecí. Prišli sme spoznať nové krajiny Európskej únie. Veď vo väčšine z nich sme po prvý raz. O svojich zážitkoch píšeme na internetovej stránke a s ňou u nás v Normandii denne pracuje 22 stredných škôl. Oni naše informácie posúvajú ďalej, na akciách, ktoré súvisia s celou cestou. Aj o to nám išlo," dodal francúzsky ultracyklista, pre ktorého je táto diaľková jazda nazvaná Všetci spolu celkovo už dvanástou v poradí.
Od roku 1998 má za sebou cesty po Afrike, Amerike, Austrálii i rôznych častiach Európy.