Malý dom v cene bytu

Majitelia mali k dispozícii neuveriteľne úzky a značne atypický trojárový pozemok, preto nemohli pri jeho plánovaní rátať s klasickou montážou domu na kľúč. Bolo potrebné prispôsobiť veľa vecí terénu.

Dom postavili za pár týždňov.

Dodávateľ termooceľového stavebného systému Stanislav Kimerling potvrdil, že ide o najmenšiu stavbu na Slovensku, budovanú touto technológiou. Dom je dostatočne komfortný napriek neveľkej ploche, na ktorej je postavený.

Možno by ste po vstupe dovnútra logicky očakávali akýsi "učupený" dojem, pred vami sa však otvorí prekvapivo veľkorysý priestor s kozubom, viacerými oknami a dverami do záhradky - akési obývačkovo-kuchynské centrum domu. Na poschodí sú spálne a kúpeľňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Stavba nebola finančne náročná - aj s neskoršími nákladmi na okolité stavebné úpravy nepresiahla v konečnom dôsledku dva milióny. Mať v staršej a pomerne atraktívnej štvrti hlavného mesta vlastný dom v cene, za ktorú iba ťažko zoženiete pekný trojizbový byt v bratislavskom paneláku - tomu sa dnes hovorí "výhra".

Záujem okoloidúcich

"Áno, vzbudzuje interes. Najmä spočiatku neprešiel takmer ani deň, aby sa pri nás nezastavili nejakí zvedavci," vravia jeho obyvatelia.

"Samozrejme, ako to už býva, mali sme aj problémy, predovšetkým na začiatku pri budovaní základov. Ale potom išlo všetko závratne rýchlo - skutočne za niekoľko dní vyrástli steny, boli vsadené dvere a okná. So stavbou sme spokojní. Len v poslednej fáze nás ešte trochu pribrzdili menšie prekážky súvisiace s inžinierskymi sieťami, ale podstatné je to, že už bývame."

SkryťVypnúť reklamu

Trojčlenná rodina, ktorá opustila trojizbový panelákový byt v Petržalke, si pomaly začína zvykať na výhody i strasti tohto nového, a zdá sa že oveľa príjemnejšieho spôsobu bývania.

Na začiatku disponovali iba kúskom pozemku, ktorému dali úplne inú podobu. Málokto by uveril, že na fliačiku zeme, okolo ktorého z troch strán vedú cesty, môže vyrásť takéto utešené rodinné hniezdo. Hoci má celý dom (prízemie spolu s prvým poschodím) rozlohu stodva štvorcových metrov, je postavený na ploche tvaru obdĺžnika so stranami šesť a osem a pol metra.

Majitelia ušetria na energiách

Treba v krehkom domčeku veľa kúriť? Vôbec nie. Najvýraznejšou prioritou tohto obydlia sú nízke teplotné straty. Je sympatické, že ide o pôvodnú slovenskú technológiu.

"Termooceľový stavebný systém sa zaraďuje medzi nízkoenergetické koncepty, ktoré umožňujú výrazné zníženie prevádzkových nákladov až o 70 percent," tvrdí autor tejto metódy Stanislav Kimerling. Mal by teda byť predurčený na využitie alternatívnych zdrojov energie (slnečnej, geotermálnej alebo veternej), z pohľadu celoročnej prevádzky je však vhodný najmä na využitie tepelných čerpadiel. Na vykurovanie a ohrievanie teplej úžitkovej vody v dome, ktorý je postavený z termooceľového stavebného systému, je výhodné použiť tepelné čerpadlo typu vzduch/voda (čiže "čerpať" teplo zo vzduchu a "odovzdávať" ho do vody - napríklad do podlahového vykurovania alebo radiátorov).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Stanislava Kimerlinga možno stavbu postavenú týmto systémom zaradiť do kategórie takzvaných pasívnych nízkoenergetických domov. "Nedávne nezávislé merania rakúskymi odborníkmi potvrdili nízke teplotné straty a výbornú vzduchotesnosť našich objektov," tvrdí Kimerling.

Na pohľad príliš krehký

Na prvý pohľad domček môže vzbudzovať pochybnosti, či bude dostatočne stabilný a koľko vlastne vydrží - namiesto klasického muriva je totiž poskladaný z prvkov zo stabilizovaného polystyrénu obohateného o inhibítory horenia. Výhodou použitého stavebného systému je však nízka hmotnosť a veľmi dobré termoizolačné vlastnosti.

Konštrukcia je pritom aj dostatočne pevná - pomocou oceľových kotiev je ukotvená do betónových základov a vystužená je oceľovými prvkami. Výrobca uvádza, že pri certifikácii v Technickom a skúšobnom ústave stavebnom, boli prvky namáhané na bočný tlak rovnako, ako je to pri extrémnom pôsobení vetra. Výsledky boli vynikajúce.

SkryťVypnúť reklamu

Čerstvo nasťahovaní majitelia nemajú pocit, že by sa v ich dome bývalo inak ako v murovaných stavbách. V izbách nepočuť žiadne rezonancie ani žiadne čudné zvuky, necítiť žiadne otrasy. Ani v obývačke na prízemí sa neozývajú kroky ľudí, ktorí sa pohybujú v izbách na poschodí - možno aj preto, že stropy majú dvojitý systém plávajúcich podláh spolu s betónovou membránou, ktorá eliminuje zvuky.

Ako bude ružový dom vzdorovať vetrom a mrazu, sa ukáže v zime.

 

Autor: Maja Tallová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu