z nás je odborník na niečo iné. Lekár by sa teda venovať liečeniu
a keď potrebuje vymeniť poistky, mal by si zavolať elektrikára. I keď sa vám zdá táto situácia trochu pritiahnutá za vlasy, sú jednoducho ľudia, ktorí si dajú všetko robiť na kľúč.
Existuje však aj ďalšia, pomerne veľká skupiny ľudí, ktorí sa chytajú mnohých činností,
a s väčším či menším šťastím fušujú iným majstrom do remesla.
Čeština má pre nich priliehavé pomenovanie - kutilovia. Niektorí sú zdrojom veselosti pre celé okolie, iní zasa permanentným tvorcom katastrof. Ak sa aj vy sem-tam chytáte doma rozličných "kutilských" činností, možno si aj vy aspoň občas prečítate nejakú príručku. Dnes vám predstavíme dve nové knižky z edície Profi&Hobby vydavateľstva Grada.
Stále zaujímavý problém: vykurovanie
T0ma vzkurovanie je stále aktuálna, pretože účty za energie sú pre mnohých ľudí veľmi citlivou položkou v rodinnom rozpočte. Cez peňaženku - ale aj vďaka neúnavnej popularizácii ekologických spôsobov získavanie energií - sme sa mnohí dostali až k potrebe šetriť energiou. A tak prichádzajú k slovu rôzne spôsoby obmedzovania spotreby a ekonomickejšieho vykurovania, napríklad zatepľovanie, podlahové kúrenie, získavanie solárnej či geotermálnej energie.
Knižka Vytápění domů a bytů, ktorú napísal Jaroslav Dufka, vás prehľadne poinformuje o najnovších trendoch a poznatkoch. Po úvodných kapitolách, ktoré sa zaoberajú najmä pomenovaním základných faktov (aká má byť teplota a vlhkosť vzduchu v interiéri, ako vznikajú tepelné straty a ako by mala vyzerať výmena vzduchu), sa dostávame ku kapitole, ktorá bude pre mnohých zrejme veľmi zaujímavá: Rozhodovacie kritéria pre voľbu vykurovacej sústavy.
Autor v nej kategorizuje okrem iného aj rozličné druhy palív a pri každom upozorňuje na jeho výhody aj nedostatky. Upozorňuje aj na také momenty ako veľkosť vykurovaného objektu, obdobie, počas ktorého treba v budove kúriť a podobne. Ďalšia kapitola sa venuje zdrojom tepla, predposledná vykurovacím telesám a posledná rozvodom tepla a vlastnosťami jednotlivých dostupných materiálov.
Pre mnohých bude určite veľmi zaujímavou aj kapitola, kde sa hovorí o možnostiach získania dotácií na zriaďovanie ekologických zdrojov tepla. V našich podmienkach je však práve táto užitočná informácia nevyužiteľná vzhľadom na odlišnú legislatívu v Čechách a na Slovensku.
Najdôležitejšie je mať nohy v teple
V ďalšej publikácii si zobral ten istý autor na mušku špeciálne Podlahové vykurovanie. Tento spôsob zohrievania obytných priestorov sa stáva stále populárnejším - jeho azda najvýznamnejším pozitívom je fakt, že pri podlahovom vykurovaní sála teplo zospodu. A v takomto prípade stačia na to, aby sme sa cítili v miestnosti príjemne, nižšie teploty. Musíme teda menej kúriť, a preto aj logicky minieme menej peňazí.
Medzi ďalšie výhody patrí aj bezhlučná a bezprašná prevádzka, fakt, že nám vykurovacie telesá nezaberajú priestor v miestnosti.
Autor upozorňuje aj na negatíva tohto spôsobu - a síce na to, že keď už raz rúrky podlahového kúrenia zabetónujeme, len neradi budeme betón znovu rozbíjať - preto musia byť práce urobené profesionálmi na skutočne perfektnej úrovni. Dufek upozorňuje tiež na nutnosť dostatočné odizolovania podlahy od podkladovej pôdy - pri tomto spôsobe vykurovania by totiž straty do pôdy (zapríčinené slabou izoláciou) boli oveľa vyššie ako pri klasickom vykurovaní radiátormi.
Knižka pomerne podrobne informuje o elektrickom podlahovom vykurovaní - vedeli ste napríklad, že účinnosť elektrickej vykurovacej sústavy je najvyššia zo všetkých druhov vykurovania? V porovnaní s teplovodnou sústavou má ešte jednu výhodu, pri jej inštalovaní sa nemusí robiť tlaková skúška ani odvzdušňovanie a podobne.
V niekoľkých kapitolkách popisuje autor vykurovania jednotlivými prvkami (rohožami a káblami), spôsob ich montáže aj riešenie dilatačných škár.
Ďalšia, posledná časť knihy sa zameriava na teplovodné podlahové vykurovanie - od popisu jednotlivých súčastí sústavy až po praktické rady pri osádzaní vykurovacích prvkov, izolačných dosiek a reguláciu vykurovacej sústavy.
(GAL)