Líder strany Udo Vogt sa teší z úspechu.
FOTO – REUTERS
Rast popularity neonacistov na východe Nemecka opäť rozbehol diskusiu o tom, ako proti nim zakročiť. V nedeľňajších regionálnych voľbách pri Baltskom mori získala xenofóbna strana NPD vyše sedem percent hlasov a po prvý raz sa dostala do miestneho zastupiteľstva.
Bývalý kancelár Gerhard Schröder nazval NPD verziou Hitlerovej Nacistickej strany. Pokúšal sa ju zakázať pre rasistické názory, ale Najvyšší súd to v roku 2003 odmietol.
Ich najnovšie zisky vnímajú nemecké demokratické strany ako varovanie. O pár rokov by už neonacisti mohli uspieť aj na celoštátnej úrovni a dostať sa do Spolkového snemu.
Židovské skupiny teraz vyzvali federálnu vládu, aby zakročila. „Vláda musí hľadať cesty, ako ich zakázať,“ povedal viceprezident židovskej rady Dieter Graumann pre Reuters.
Nemecké médiá označujú úspech krajnej pravice za šokujúci. Krajná pravica je síce úspešná aj v iných európskych štátoch, v Nemecku sú však na takéto prípady mimoriadne citliví. „Zobuď sa veľká koalícia,“ napísal najčítanejší denník Bild a vyzval vládu, aby riešila rastúcu frustráciu ľudí a nezabúdala na potrebné reformy.
Neonacisti majú svojich ľudí vo vládach už v troch postkomunistických regiónoch. Po Brandenbursku a Sasku sa pridalo Meklenbursko-Predpomoransko, čo je jedna z najchudobnejších častí Nemecka. Má viac než 18–percentnú nezamestnanosť, takmer dvojnásobok celonárodného priemeru. Po zjednotení Nemecka zbankrotovali desiatky podnikov a mnoho ľudí muselo odísť za prácou na západ.
Národná demokratická strana (NPD) na severe bodovala najmä medzi mladými ľuďmi, v kategórii 18 až 24 rokov získala slušnú pätnásťpercentnú podporu. Pomohla jej aj nižšia volebná účasť, ktorá klesla o desať percent. Nedeľa bola nezvyčajne slnečná a ľudia zostali radšej pri Baltskom mori.
Krajná pravica sa v posledných rokoch tvári uhladenejšie, po volebnom úspechu však zvykne tvrdú rétoriku priniesť aj do vyššej politiky. Napríklad v saskom parlamente poslanec za NPD ironizoval útoky skínov na cudzincov a označoval ich za „výčiny pubertiakov“. Poslanci NPD sú známi protižidovskými postojmi a zľahčovaním zverstiev druhej svetovej vojny. Strana napríklad podporila výroky iránskeho prezidenta Ahmadínedžada, ktorý popiera holokaust, a žiadala vymazanie Izraela z mapy sveta.