Už okolo pätnástej hodiny miestneho času volebné komisie slávnostne, za zvukov hudby z pouličných reproduktorov oznámili, že k urnám prišlo 58,79 percenta voličov a referendum je teda právoplatné. Okrem Podnesterska však výsledky hlasovania zrejme nikto iný neuzná.
Približne 389-tisíc voličov odpovedalo na dve otázky: 1. Podporujete nezávislosť Podnesterskej Moldavskej republiky a následné pripojenie k Ruskej federácii? 2. Pokladáte za možné odmietnutie nezávislosti Podnesterskej Moldavskej republiky a jej začlenenie do Moldavska?
Podľa expertov podporu získa pripojenie k Rusku. „Myslím, že väčšina sa vysloví za strategické, politické a ekonomické zblíženie s Ruskom,“ vyhlásil po odhlasovaní podnesterský líder Igor Smirnov, ktorý sám má ruské občianstvo.
Zatiaľ nikto suverenitu tohto územia, ktoré je oficiálne súčasťou Moldavska, neuznal. Len Rusko ako jeden z mála štátov sveta poslalo teraz do Tiraspolu oficiálnych pozorovateľov - poslancov parlamentu. Priznaním výsledku by však vyvolalo konflikt nielen s Moldavskom, ale aj s Európskou úniou.
Európske štáty pokladajú Podnestersko za centrum nelegálneho obchodu so zbraňami a ľuďmi a vyzývajú Kišinev a Tiraspol na riešenie dlhoročného konfliktu bez použitia sily. Moldavsko označilo včerajšie referendum za provokáciu.
Konflikt medzi Moldavskom a polmiliónovým Podnesterskom, čo vyhlásilo nezávislosť, sa začal v roku 1992. Moldavsko sa snažilo nad územím obnoviť kontrolu, ale krvavý konflikt situáciu v oblasti nevyriešil. Znepriatelené strany od seba oddeľuje 1200 ruských vojakov. Kišinev žiada ich okamžitý odchod.
Aj v ďalších separatistických republikách na postsovietskom priestranstve sa majú odohrať referendá o pripojení k Rusku. Na november ho plánujú v Južnom Osetsku, ktoré sa chce odtrhnúť od Gruzínska, podobne ako Abcházsko.
Obyvateľom týchto republík umožňuje Moskva už teraz získať ruské pasy a stať sa občanmi Ruskej federácie.