Podozrivé vzorky ryže objavili aj v dodávkach z Číny.
FOTO –TASR/AP
.
Vo Francúzsku a Švédsku balíčky dlhozrnnej ryže hneď stiahli z predajní. Pestovať a predávať geneticky modifikované plodiny je v Európskej únii zakázané.
Výskyt upravenej ryže prvý raz potvrdili aj úrady v Nemecku. Predávali ju lacné supermarkety v okolí Stuttgartu. Preverili 46 vzoriek, z ktorých sa v siedmich našli zakázané časti. Nie je však známe, či táto ryža mohla ľuďom spôsobiť zdravotné problémy, alebo mať negatívny vplyv na životné prostredie.
Európska komisia tento týždeň oznámila, že z desiatok preverovaných lodí v rotterdamskom prístave, až v 33 prípadoch našli geneticky upravenú ryžu. Pochádzala zo Spojených štátov.
Brusel ešte minulý mesiac vyzval všetky členské štáty únie, aby podrobnejšie testovali ryžu, ktorá sa predáva.
Podobný problém sa v Európe objavil už pred pár týždňami aj s čínskou ryžou. Úrady pri testoch objavili vzorky, ktoré boli geneticky modifikované tak, ako to nie je povolené nikde na svete. Ryžu zmenili, aby bola odolnejšia voči škodcom.
Organizácia na ochranu prírody Greenpeace ihneď požiadala, aby bol dovoz čínskej ryže do Európy zakázaný. Aktivisti tvrdia, že obsahovala proteín, čo môže u niektorých ľudí vyvolať alergické reakcie. „Je to iba vrchol ľadovca, ale to isté sa môže diať s potravinami, ktoré sú určené bábätkám,“ píše sa vo vyhlásení Greenpeace.
Modifikovanú ryžu mali predávať najmä obchody s ázijskými potravinami a ponúkali ju aj v reštauráciách.
Organizácie na ochranu spotrebiteľov stále varujú pred upravenými potraviny, výrobcovia však tvrdia, že ich produkty sú bezpečné a od normálnych potravín sa neodlišujú.
Autor: hud