Nespokojnosť s tým, že by sa mali obmedzovať Ženevské konvencie, dal najavo verejne a proti prezidentovi sa postavili aj vplyvní republikánski senátori. Návrh zákona o vojenských tribunáloch zatiaľ prešiel výborom Snemovne reprezentantov.
Powell v liste pre senátora Johna McCaina vyhlásil, že prezident by tak „predefinoval“ kľúčové ustanovenia ženevských konvencií.
„Takýto návrh nepodporujem a myslím, že je v rozpore s McCainovým dodatkom proti mučeniu, ktorý som minulý rok podporil. Svet už pochybuje o morálnom základe nášho boja proti terorizmu. Zmena Ženevskej konvencie by k týmto pochybnostiam len pridala,“ napísal Powell.
Proti Bushovmu návrhu v senátnom výbore pre ozbrojené sily hlasoval aj McCain, bývalý vojnový zajatec vo Vietname.
Prezident Bush na Powellov list reagoval príkro. „Prichádza sem množstvo listov. Aktívni vojaci v Pentagone a vojenská prokuratúra môj koncept podporili,“ citoval Washington Post prezidenta. Podľa jeho návrhu by CIA mohla využívať oveľa tvrdšie vypočúvacie metódy, než povoľujú medzinárodné zmluvy.
Hovorca Tony Snow ho doplnil, že alternatívny zákon navrhnutý McCainom je neakceptovateľný, pretože by CIA musela ukončiť svoj program tajných väzníc. „Prezident neakceptuje nič, čo tento program zruší,“ tvrdí hovorca. Snow zároveň o Powellovi vyhlásil, že je „zmätený“.
Neskôr však povedal, že toto slovo nemalo padnúť. „Viem, že Colin Powell chce tiež poraziť teroristov,“ zdôraznil Snow.
Podľa Bushovej predstavy by sa proti obžalovaným mohli použiť svedectvá dosiahnuté nátlakom a nebolo by možné spochybniť vypočúvacie metódy, či podniknúť právne kroky proti agentom amerických tajných služieb, uviedol New York Times.
Otvorený spor s Colinom Powellom je pre Busha ďalšia nepríjemnosť, ktorá prišla práve v čase, keď mu v šase piateho výročia teroristických útokov na Spojené štáty stúpla po dlhšom čase popularita.
Podľa Rasmussen Reports je najvyššia za posledných sedem mesiacov. Stojí zaním 47 percent Američanov.
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, East Lansing, Michigan