Benedikt XVI. skončil vo štvrtok návštevu rodného Bavorska. Jeho ďalšia cesta do Turecka je ohrozená.
FOTO – TASR/AP
Výroky o džiháde zazneli v utorok v pápežovom vystúpení na univerzite v Regensburgu. Pápež rozprával o rozdieloch medzi islamom a kresťanstvom a vzťahom medzi náboženstvom a násilím. Prednášku označili znalci za „zásadnú“ a kladú si otázku, či je výbušný citát Benedikta XVI. neprezieravosťou, alebo išlo o zámer. Viaceré svetové agentúry uviedli, že môže vyvolať podobnú búrku ako karikatúry Mohammeda začiatkom roka.
Čo presne Benedikt XVI. povedal? Citoval kresťanského byzantského cisára Manuela II. Palaeologa: „Ukážte mi, čo nové priniesol Mohamed a uvidíte len zlé a neľudské veci, akým je jeho rozkaz šíriť mečom vieru, ktorú hlása.“ Pápež pred touto vetou použil výraz „citujem“ a označil ju za „drsné“ slová. Vyslovil tiež slovo džihád. Viac o islame nehovoril.
Vatikánsky hovorca Federico Lombardi tvrdí, že pápež chcel povedať, že násilie nemôže byť inšpirované náboženstvom. Moslimovia to pochopili ako útok. Hlava katolíckej cirkvi teraz čelí obvineniam, že priamo spojila islam s násilím a zlom.
Veľmi silná reakcia prišla z Turecka, kam sa pontifik chystá v novembri. Najvyšší moslimský klerik Ali Bardakoglu vyhlásil, že pápežova návšteva „neprinesie dobrú vôľu.“ Benedikt XVI. ešte ako kardinál Ratzinger Turkov pobúril, keď sa vyslovil proti ich vstupu do Európskej únie, lebo „Európa je kultúrnym a nie geografickým kontinentom“.
Viaceré moslimské organizácie pripomínali, že Benediktov predchodca Ján Pavol II. mal k islamu srdečnejší vzťah.
„Nemyslím si, že katolícka cirkev by mala poukazovať na extrémistické názory v iných náboženstvách,“ komentoval v Süddeutsche Zeitung pápežov prejav Aiman Mayzek z nemeckej moslimskej komunity. Zdôraznil, že Vatikán spájaný s križiackymi výpravami, inkvizíciou aj kontroverzným vzťahom s nacistickým Nemeckom by mal radšej mlčať.
Podobné názory zaznievajú aj z Pakistanu, kde parlament jednohlasne odhlasoval výzvu, aby pápež vyjadrenie stiahol. Rovnako z Kataru, Egypta, Indonézie, Organizácie islamskej konferencie aj z moslimských zoskupení v západnej Európe. „Mohol radšej hovoriť o dobrých stránkach Mohameda,“ povedal AFP otec Julian Saldahana z bombajského seminára sv. Pia. Jeho kolega, kňaz Anthony Charangat však hovorí, že pápežova reč bola akademická a filozofická a hovorila o tom, ako teroristi zneužívajú koncept džihádu na ospravedlnenie násilia.