Zástupca investičnej skupiny Penta Jozef Oravkin údajne poznal už rok pred zamietnutím koncentrácie letísk názor Protimonopolného úradu.
FOTO – SITA
Úrad vyhodnotil osobné pravidelné regionálne lety, ak by bratislavské letisko kúpilo konzorcium TwoOne, kde má podiel viedenské letisko Schwechat, ako rizikový trh. Neskúmal medzikontinentálne lety, nákladnú alebo chartrovú dopravu.
Keď úrad koncentráciu posudzoval, vyzval účastníkov konania, aby predložili podmienky, ktoré by mohli problém obmedzenia hospodárskej súťaže odstrániť. „Napriek predloženým návrhom podmienok, úrad zistil, že neriešia súťažný problém,“ povedal Valo.
Problém bol známy dlhšie
Vznik regionálneho monopolu potvrdil aj rakúsky protimonopolný úrad. V druhej fáze však akceptoval dodatočné podmienky, ktoré si uložili účastníkov konania. Valo to vysvetlil tým, že vplyvy zlúčenia sú iné na rakúsky a iné na slovenský trh, vzhľadom na veľkosť a silu viedenského letiska.
Výberová komisia pred niekoľkými mesiacmi určila za víťaza tendra na kúpu letiska konzorcium TwoOne napriek tomu, že Protimonopolný úrad už listami z októbra 2003 a apríla 2005 upozornil bývalú vládu Mikuláša Dzurindu, že spojenie bratislavského a viedenského letiska môže predstavovať problém z hľadiska ochrany hospodárskej súťaže. „V prípade bratislavského letiska by bol problematický výber strategického partnera, ktorý je priamo alebo nepriamo majetkovo alebo personálne prepojený s podnikateľom kontrolujúcim letisko vo Viedni - Schwechate,“ oznámil vtedy úrad.
Bývalá vláda pritom ešte v prvej etape výberu plánovala, že vylúči záujemcov, u ktorých hrozilo, že neprejdú konaním Protimonopolného úradu. Požiadavka však nakoniec nebola akceptovaná a konzorcium TwoOne zaradili do druhé kola.
Z desiatich záporných bodov, ktoré mohol uchádzač dostať pre rôzne riziká, výberová komisia TwoOne udelila sedem. Konečný celkový bodový rozdiel medzi TwoOne a Abertisom, ktoré skončilo na druhom mieste, bol 2,5 boda.
Penta o riziku vedela
Zástupcovia viedenského letiska sa po predbežných výhradách úradu, ktoré signalizoval vláde, na úrad obrátili v lete minulého roku. „Ešte pred spustením privatizácie sa informovali, aké je stanovisko úradu,“ povedal Valo. V priebehu týždňa sa s ním spojil aj Jozef Oravkin, partner skupiny Penta, ktorá je v konzorciu tiež, aj s právnym zástupcom. „Penta teda rok pred tým, ako bolo vydané rozhodnutie, poznala názor úradu. S vedomím tohto rizika išla do privatizácie,“ povedal Valo.
Penta jeho vyjadrenie odmieta. „Protimonopolný úrad sa na stretnutí v lete 2005 k problému možnej koncentrácie konzorcia TwoOne a Letiska Bratislava nevyjadril jednoznačne,“ povedal hovorca spoločnosti Martin Danko.
Penta si vraj problém uvedomovala, ale bola pripravená prijať také podmienky a záväzky, aby ho mohla minimalizovať, povedal Danko. Úrad jej totiž naznačil, že prípadné podmienky by mohli riziko riešiť.
Vraj nejde o politický tlak
Zástupcovia Protimonopolného úradu takisto odmietajú obvinenia z politického nátlaku. Jeho predsedníčka Danica Paroulková povedala, že na rokovaní vlády predniesla návrh na zmenu uznesenia, aby vláda neurobila žiadne rozhodnutie, kým nebude známe stanovisko Protimonopolného úradu.
Návrh nebol prijatý a kabinet Roberta Fica sa rozhodol od privatizačnej zmluvy odstúpiť, lebo TwoOne nepredložilo súhlas úradu do 15. augusta. „Nikto z úradu však nekomunikoval s premiérom alebo ministrom dopravy,“ povedala Paroulková.
Valo tiež zdôraznil, že úrad posudzoval koncentráciu z dlhodobého hľadiska, pričom účastníci zvýrazňovali len efekty investícií v prvých rokoch.
Protimonopolný úrad vydal rozhodnutie, ktorým koncentráciu zakázal, 11. septembra. Rozhodnutie nie je ešte právoplatné a je možné sa proti nemu odvolať do 15 dní od doručenia.
Autor: vf