Piadivky prezimujú v štádiu podlhovastých pomarančovožltých vajíčok veľkých 0,8 až 1 milimeter, ktoré sú v pazuchách púčikov alebo na konárikoch. V apríli sa liahnu húsenice, ktoré obžierajú listy a mladé plody. Pri silnejšom výskyte môžu spôsobiť až holožer. Rozdiel medzi jednotlivými druhmi je v tom, že húseničky piadivky jesennej si vytvárajú zo skrútených listov úkryt, v ktorom neskôr spriadajú riedky pavučinový zámotok, zatiaľ čo húsenice piadivky zimnej nežijú v skupinách a netvoria zámotky. Dospelé húsenice sú dlhé 30 až 35 milimetrov. Koncom júna až začiatkom júla sa presúvajú do pôdy, kde sa v hĺbke až 20 centimetrov zakukľujú.
V septembri až októbri sa liahnu motýle, ktoré majú výraznú pohlavnú dvojtvárnosť. Samčeky sú okrídlené a vyzerajú ako bežné motýle, samičky však nemajú vytvorené krídla (húsenice piadivky jesennej majú krídla zakrpatené), preto nemôžu lietať, ale iba liezť. Krátko po vyliahnutí sa motýle pária a potom samičky odchádzajú do korún stromov klásť vajíčka. Škodca má iba jednu generáciu za rok.
Zvláštny spôsob rozmnožovania umožňuje použiť mechanický spôsob ochrany. Pri väčších opakovaných výskytoch možno koncom septembra a v októbri odchytávať na Lepové pásy alebo lepy (ChemstopI a Chemstop ecofix) nanášané na kmene stromov samičky lezúce do koruny. Lepy sa nanášajú náterom v 0,2- až 0,3-milimetrovej hrúbke, vo výške 1 až 1,5 metra nad zemou v podobe 8 až 10 centimetrov širokého prstenca. Kôru stromov treba predtým očistiť a vyhladiť. Okrem stromov treba pásmi polepiť alebo lepom natrieť aj oporné kolíky. Lepové miesta treba kontrolovať, zbavovať nečistôt a prilepeného hmyzu. Veľmi znečistené pásy treba obnovovať.
Pri chemickej ochrane je veľmi účinný predjarný postrek proti prezimujúcim škodcom, a to od štádia myšieho uška do štádia zelených kvetných pukov. Pre piadivky je stanovený prah hospodárskej škodlivosti v počte dve a viac vajíčok, zistených v priemere na meter dĺžky dvoj- až trojročných konárov v decembri až vo februári. Iba v takomto prípade je predjarné ošetrenie potrebné aj proti piadivkám (okrem iných prezimujúcich škodcov, ktoré majú tiež určený prah hospodárskej škodlivosti). Počas vegetácie sa používajú prípravky všeobecne účinné proti húseniciam motýľov. V pravidelne ošetrovaných sadoch zvyčajne netreba osobitný zásah proti piadivkám.
Ing. STANISLAV BAROK
Autor: Ing. STANISLAV BAROK