Orchideám sa darí pri relatívnej vlhkosti vzduchu 60 až 70 percent. FOTO - IT |
V byte možno pestovať iba tie orchidey, ktoré nie sú náročné na vzdušnú vlhkosť. Najvhodnejší je lišajovec (Phalaenopsis).
Lišajovec je epifytická orchidea, nenáročná a ľahko prispôsobivá na zmenu teploty a suchšie ovzdušie v bytoch. Aj keď je teplomilná a znáša teplotu nad 30 stupňov, nepoškodia ju ani teploty okolo 8 až 10 stupňov.
Lišajovec si nevyžaduje plné svetlo, môžeme ho pestovať pri oknách nasmerovaných na východ a západ. Cennou vlastnosťou lišajovca je kvitnutie viackrát za rok. Kvitnutie je pritom závislé od dĺžky trvania denného svetla. Dospelé rastliny vytvárajú kvety pri zmene dĺžky dňa, čo býva koncom februára a v septembri.
Epifytické orchidey možno pestovať v črepníkoch, ale aj v závesnom košíku alebo na kuse kôry. Neznášajú hutné substráty. Vhodným substrátom je zmes sekanej borovicovej kôry, hrubého štrku, drevného uhlia a vláknitej rašeliny.
Pri pestovaní orchideí je veľmi dôležitá zálievka. Zalievať ich treba tak často, aby sme predišli vysychaniu, ale zasa nie tak, aby bol substrát premokrený. Vhodná je dažďová voda.
Orchideám sa darí pri relatívnej vlhkosti vzduchu 60 až 70 percent. V miestnosti s ústredným kúrením treba k rastlinám postaviť odparovacie misky s vodou. V teplom a v suchom ovzduší si tieto rastliny vyžadujú rosenie, pretože orchidea prijíma vlahu nielen koreňmi, ale aj povrchom listov. Substrát pre orchideu neobsahuje takmer žiadne živiny, preto musíme rastliny prihnojovať počas obdobia rastu, ale nikdy nie v období vegetačného pokoja. Vyhovuje im tekuté hnojivo, ktoré aplikujeme v polovičnej koncentrácii ako pri iných izbových rastlinách.
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ