Dvaja najväčší favoriti na post nového rakúskeho premiéra. Predseda sociálnych demokratov Alfred Gusenbauer (vľavo) a premiér a predseda ľudovcov Wolfgang Schüssel. Voľby budú v Rakúsku 1. októbra.
FOTO – REUTERS, TASR/AFP
Rakúski voliči sú dva týždne pred voľbami netradične nerozhodní a mnohí stále nevedia, koho voliť. „Neviem, zvažujem minimálne tri možnosti. Rozhodnem sa až tesne pred voľbami,“ hovorí rakúsky bankár z Viedne. Tvrdí, že sa nepamätá, aby toľko ľudí nevedelo, koho voliť.
„Ľudia sú z politiky unavení. Akosi sa o ňu prestali zaujímať,“ súhlasí študentka politológie z Dolného Rakúska.
Podľa nového denníka Österreich ľudia už nepozerajú ani predvolebné televízne debaty. Pred voľbami v roku 2002 sledovalo večerné diskusie v televízii ORF asi 900-tisíc ľudí. Tento rok ich je takmer o polovicu menej, píše denník. Jednou z príčin vraj môže byť aj fakt, že sa premiér Wolfgang Schüssel v televíznych dueloch necháva zastupovať. A ľudí debata náhradníkov nebaví.
Asi najzaujímavejší je na tohtoročných rakúskych voľbách súboj dvoch krajne pravicových strán o miesto v parlamente. Slobodní (FPÖ) na čele s populistickým lídrom Heinzom-Christianom Stracheom vo Viedni rozvešali bilbordy s nápismi „Z Viedne sa nesmie stať Istanbul“.
Jörg Haider zo strany Hnutie za budúcnosť Rakúska (BZÖ), ktorá sa oddelila od slobodných vlani v apríli, zasa vyhlásil, že spolková krajina Korutánsko by mala byť jednojazyčná. V Korutánsku žije slovinská menšina a názvy niektorých obcí sú dvojjazyčné. Predseda hnutia Peter Westenthaler zasa vyhlásil, že všetky ilegálne pracujúce opatrovateľky by mali odísť z krajiny. Ošetrovateľky, najmä starších ľudí, v Rakúsku pracujú načierno, ale sú oveľa lacnejšie ako rovnako kvalifikovaný rakúsky personál. Doteraz ich vláda ticho tolerovala. Keď vyšlo najavo, že premiér Schüssel, prezident republiky Heinz Fischer a iní politici ošetrovateľky ilegálne zamestnávali, stal sa problém ošetrovateliek predvolebnou témou.
Okrem toho strany zdôrazňujú to, čo patrí k voľbám aj inde v Európe: vzdelávanie, nezamestnanosť, prisťahovalecká politika a daňová reforma. Tú majú vo volebných programoch takmer všetky strany. Najvýraznejšie chcú znížiť dane ľudovci Wolfganga Schüssela. Denník Der Standard sarkasticky napísal, že politikov momentálne najviac zaujíma, kto bude premiérom.
Podľa prieskumu verejnej mienky rakúskeho Výskumného inštitútu IGF momentálne vedú ľudovci premiéra Schüssela (ÖVP), s náskokom pred sociálnymi demokratmi Alfreda Gusenbauera (SPÖ).
Keby sa voľby konali uplynulú nedeľu, ľudovci by získali 39 percent, sociálni demokrati 34 a Zelení 11 percent. Do parlamentu by sa dostali slobodní s ôsmimi percentami. Nová strana Hansa-Petera Martina pod názvom Zoznam Martin by získala štyri percentá potrebné na vstup do parlamentu. Haiderovci by sa s troma percentami do parlamentu nedostali.
V tohtoročných rakúskych voľbách kandiduje rekordných 12 strán (do spolkového snemu 7), čo je druhý najvyšší počet od roku 1945. V roku 1994 kandidovalo o jednu stranu viac.