Pre prvákov to môže byť stresujúci zážitok.
Potrebujú sa zorientovať a získať informácie o ubytovaní, službách a možnostiach, ktoré im vysokoškolský život prináša.
Ako prvé by sa mali študenti ubytovať a vybaviť si stravovanie v internátnych jedálňach. Mnoho internátov radí, aby sa študenti prihlásili ešte pred zápisom do školy a vyhli sa tak dlhému čakaniu na ubytovanie.
Ak internát nemá voľné kapacity, možno sa na ubytovacom oddelení informovať na možnosť prístelky.
Vlani bolo na vysokoškolských internátoch vyše päťdesiattisíc miest, ale štrnásťticsíc študentov ubytovanie aj tak nedostalo.
Povinnosťou študentov po príchode do mesta je prihlásiť sa na polícii na prechodný pobyt. Ďalšie kroky by mali smerovať do dopravného podniku, kde si vybavia električenku. Na to potrebujú potvrdenie o návšteve školy.
Dobré je zaregistrovať sa v knižnici. Mnoho vysokých škôl má systém študentských čipových kariet ISIC. Študent tak má preukaz na mestskú dopravu, železnicu a do knižnice v jednom.
Čím je väčšie mesto, tým sa zvyšuje finančná náročnosť na študentov. Podľa minuloročnej analýzy Ústavu informácií a prognóz školstva, študenti, ktorí bývajú počas semestra mimo domácnosti rodičov, potrebujú v prvom mesiaci 7300 korún a v ostatných mesiacoch semestra 5200 korún.
Pomôcť zorientovať sa v cudzom meste chce aj naša príloha. Prváci na vysokej škole tu nájdu aspoň časť odpovedí na otázky, ktoré budú súvisieť s ich orientáciou na univerzite, v meste, vo voľnom čase.