Viac zaplatia aj zamestnanci a živnostníci s hrubým príjmom nad 56-tisíc mesačne. Od tohto zárobku má totiž postupne klesať nezdaniteľné minimum, ktoré je dnes vyše 90-tisíc korún.
Ľudia s hrubým príjmom 56-tisíc mesačne zaplatia ročne na daniach asi o tristo korún viac ako doteraz. Ten, kto zarába nad 89-tisíc, príde ročne o 17-tisíc korún.
Od januára by sa mala zrušiť aj 12-tisícová odpočítateľná položka na životné poistenie a sporenie v treťom pilieri. Klienti tak prídu ročne viac ako o dve tisícky.
Právnické osoby už nebudú môcť posielať dve percentá svojich daní mimovládnym organizáciám. Tie prídu aj o zvýhodnenie, podľa ktorého si nezdaňovali prvých 300-tisíc korún z podnikateľskej činnosti. Nepodnikateľská činnosť neziskoviek sa však naďalej zdaňovať nebude. "Sú to oficiálne návrhy ministerstva financií," povedal hovorca Miroslav Šmál.
Ministerstvo financií navrhlo aj zavedenie druhej sadzby DPH, a to na lieky a niektoré zdravotnícke pomôcky. Mala by klesnúť z 19 na 10 percent. Návrhy ministerstva financií iba v malej miere odrážajú to, čo Smer sľuboval pred voľbami. Premiér Robert Fico ich včera komentovať nechcel. "Vyjadrím sa až v stredu po rokovaní vlády," povedal.
Znížením DPH na lieky štát príde na budúci rok o 2,7 miliardy.
Zmeny v dani z príjmov by verejným financiám priniesli takmer dve miliardy. Zrušenie odpočítateľnej položky v treťom pilieri by sa prejavilo až v roku 2008, rozpočet tým má získať vyše dve miliardy.
"Z ekonomického hľadiska nie je dôvod meniť terajší dobre fungujúci daňový systém, ktorý navyše presúva bohatstvo od solventnejších k chudobným viac ako predchádzajúci systém," povedal ekonóm UniBanky Viliam Pätoprstý.
Tvrdí, že postupné znižovanie nezdaniteľného minima uškodí strednej vrstve. "V pomere k príjmu totiž spôsobí plánovaná zmena najvyššie dodatočné daňové zaťaženie vyššej strednej vrstve, nie najbohatším." (ľja)