V Gaze sú časté štrajky, štátni zamestnanci nedostávajú výplaty. Takto to vyzeralo začiatkom septembra po štrajku smetiarov.
FOTO – REUTERS
Skoro ráno, ešte za svitania, zatvoril izraelský vojak bránu prázdneho kibucu Kissufim. Pred rokom sa tak skončila izraelská evakuácia z pásma Gazy.
Vtedy mnohí Izraelčania dúfali, že sa „odstrihnú“ od problematického kúsku pobrežia Stredozemného mora, ktoré kazilo ich dobré meno a zabíjalo ich synov. Palestínčania verili, že na ich zanedbanom, okupovanom území sa zrodí Singapur Blízkeho východu. Mýlili sa jedni aj druhí. Výročie včera nikto neoslavoval.
Na oboch stranách je príliš veľa trpkosti. Izraelčania majú pocit, že za odchod devaťtisíc osadníkov nič nezískali.
Palestínčania vidia, že sú na tom ešte horšie ako predtým. Cieľom plánu izraelského expremiéra Ariela Šarona bolo zvýšiť bezpečnosť židovského štátu. Nestalo sa. Z pásma Gazy aj po odchode Izraelčanov odpaľujú militanti rakety a po víťazstve Hamasu v parlamentných voľbách sa tam rozšíril chaos, chudoba, nezamestnanosť a klanové vojny. Nenávisť k Izraelu nie je o nič menšia, ako keď tam žili osadníci.
Šaron takisto sľuboval, že izraelskí vojaci už nebudú musieť riskovať svoje životy v nebezpečných uličkách Gazy. Ani to neplatí. Od konca júna sú izraelskí vojaci opäť v Gaze: pátrajú po unesenom vojakovi Giladovi Šalitovi a ničia miesta, odkiaľ strieľajú rakety na Izrael. Od júna pri vojenských akciách izraelskej armády zomrelo viac ako 250 Palestínčanov, zväčša civilistov.
Verejná mienka v Izraeli stála pred viac ako rokom za Šaronovým plánom, teraz ľudia hovoria, že to bola veľká chyba. Po vojne s Hizballáhom sa prestalo hovoriť aj o pláne Šaronovho nástupcu Ehuda Olmerta stiahnuť sa aj zo západného brehu. Nie je vôľa robiť obete a ukazovať slabosť. Osadníci z Gazy dnes vyhlasujú, že pred všetkým pred rokom varovali. „Bolo zrejmé, že Arabov evakuácia Gazy hreje pri srdci. Dostali, čo chceli, bez toho, aby niečo urobili. Tak prečo by to neskúsili znovu,“ povedala agentúre AP bývalá židovská obyvateľka Gazy Hanna Picard.
Osadnícka loby počas výročia odchodu z Gazy oblepila Izrael plagátmi s heslom: Hovorili sme vám to. Na plagátoch sú dve fotky: osadnícky dom v Gaze zničený pri násilnej evakuácii a bytovka na severe Izraela po útoku Hizballáhu. Podľa osadníkov medzi nimi existuje súvislosť.
V Izraeli teraz panuje mienka, že najmenej desať rokov podobné plány, ako bol Šaronov v Gaze, nemajú šancu. Ani Palestínčania si nemyslia, že niečo podobné sa ešte raz zopakuje. Experiment Gaza zrejme nevyšiel, Blízky východ čaká na ďalší.
Stiahnutie z Gazy presadil jastrab Šaron
Plán jednostranného odchodu z Gazy predložil pred dvomi rokmi premiér Ariel Šaron. Pre mnohých to bol šok.
Zástanca osadníckej politiky sa zrazu chystal zlikvidovať 21 osád v Gaze a štyri na západnom brehu.
Plán mal podporu verejnosti. Šaron získal súhlas Knessetu. Nútená evakuácia sa začala 17. augusta, dovtedy sa mohli osadníci vysťahovať dobrovoľne s väčším finančným príspevkom od štátu. Tvrdé jadro vzdorovalo, zhromažďovali sa zväčša v synagógach. Ich heslom bolo: Židia nevyháňajú Židov. Poslednú osadu evakuovali 23. augusta.
Vyskytli sa prípady palestínskeho rabovania či podpaľovania synagóg. Najvážnejším incidentom bol útok židovského osadníka na západnom brehu, pri ktorom zabil štyroch Palestínčanov. Včera ho uznali za vinného, o výške trestu rozhodne súd neskôr.
V Gaze teraz rastie nezamestnanosť, nesplnili sa ani plány, že židovské farmy a skleníky preberú Palestínčania. Na územie prišlo aj oveľa menej pomoci, ako sa očakávalo. Mnohí vysídlení osadníci dodnes žijú v provizórnych domovoch.
(mik)
Autor: Tel Aviv