Fatah, považovaný za umiernené hnutie, sa stane členom doteraz takmer jednofarebnej vlády Hamasu. Palestínčania dúfajú, že takáto vláda prelomí medzinárodnú izoláciu, do ktorej sa dostali po víťazstve Hamasu v januárových voľbách. Nádejajú sa, že opäť začne prúdiť pomoc skresaná neochotou sveta prispievať Hamasu.
Očakáva sa, že šéfom kabinetu, ktorého zloženie by malo byť známe do niekoľkých dní, bude doterajší premiér a šéf Hamasu Ismail Haníja.
Kľúčovou otázkou zostáva, či Hamas uzná právo Izraela na existenciu. To bola podmienka Fatahu na vstup do vlády ako trvalá požiadavka medzinárodného spoločenstva pre akceptáciu palestínskej vlády. Palestínske zdroje tvrdia, že Hamas Izrael priamo neuzná, ale prihlási sa k tzv. arabskej iniciatíve z roku 2002 a väzenskému dokumentu.
Arabská iniciatíva volá po „normalizácii“ vzťahov s Izraelom výmenou za návrat do stavu pred rokom 1967, keď obsadil Gazu a západný breh. Väzenský dokument zostavený teroristami uväznenými v Izraeli zasa hovorí o vytvorení palestínskeho štátu na území dnešnej samosprávy.
Predstava Hamasu o palestínskom štáte je, že bude aj na území dnešného Izraela. Hovorca Hamasu tvrdí, že to tak aj zostane a „nie je správne hovoriť, že Hamas uznáva Izrael“.
Podľa izraelského ministerstva zahraničia, ak sa nový kabinet vzdá násilia a prepustí vojaka Gilada Šalita, uneseného v júni, „mohlo by to otvoriť dvere na naštartovanie rozhovorov“.
Rozhovory o zostavení palestínskej vlády sa viedli niekoľko mesiacov bez výsledku. V nedeľu údajne Abbás Haníjovi pohrozil, že ak nepokročia, rozpustí kabinet a vyhlási nové voľby.
Hamas celý čas odmietal odmienky kvarteta (EÚ, OSN, Rusko, USA). Medzi nimi je uznanie Izraela, odzbrojenie a prihlásenie sa k izraelsko-palestínskym dohodám. Hamas sa nevyjadril, či mieni dodržiavať všetko. Západní predstavitelia sa však vyjadrili, že ak sa Fatah vstúpi do vlády s Hamasom, bez splnenia požiadaviek, bude s ním zaobchádzať ako s Hamasom.
Autor: Tel Aviv