Jednoduchšie podujatia si niekedy firmy organizujú vo vlastnej réžii, ale ak má mať program aj vzdelávací cieľ, oslovia často outdoorové vzdelávacie spoločnosti. Štúdio zážitku - Outwardbound Slovensko - napríklad ponúka tri kategórie produktov - fun akcie, outdoor teamspirit programy a outdoor teambuilding. Fun akcie obsahujú klasické športové dni alebo turistiku.
Team spirit programy sú zamerané na prvé zoznamovacie stretnutie zamestnancov vo väčších alebo menších kolektívoch. Programom je napríklad paintball, zlaňovanie, suché lyže, lezenie, streľba z luku, a veľmi obľúbené sú tvorivé dielne alebo nakrúcanie filmov. Tieto aktivity už vyžadujú spoluprácu v skupine a ich cieľom je, aby mali spoločný zážitok, o ktorom si neskôr budú rozprávať.
Pri team buildingu sa už používajú komplexnejšie aktivity. Icebreakers (slúži na počiatočné prelomenie komunikačných bariér a nadviazanie kontaktu), dynamics (zložitejšie aktivity, kde sa už vyžaduje koordinácia v tíme) smerujú k vyriešeniu nejakej úlohy. Pomáhajú účastníkom zadefinovať ako funguje ich team.
Potom prichádza na rad riešenie veľkých strategických úloh. Tie sú zmesou adrenalínových aktivít, logických riešení a aplikácií zručností, na ktoré je team building zameraný - väčšinou mäkké manažérske zručnosti (soft skills).
Po každej z aktivít teambuildingu nasleduje review - analýza priebehu (hovorí sa o tom, čo vyšlo a čo nie a prečo - poznatky získané v tejto fáze môžu využiť v nadväzujúcej aktivite aj v reálnom živote). (gal)