Minister zahraničných vecí Ján Kubiš sa včera stretol so signatármi výzvy k slovensko-maďarským vzťahom. Na snímke zľava: Miloslav Luther, Ivan Kamenec, Mikuláš Huba, Andrej Bán a Zora Bútorová. FOTO - SITA |
BRATISLAVA - V slovensko-maďarských vzťahoch sa včera objavil ďalší spor. Tentoraz historický. Dnes sa v Európskom parlamente v Bruseli začína výstava k 60. výročiu deportácií Maďarov z Československa, o ktorej vicepremiér Dušan Čaplovič tvrdí, že dezinterpretuje slovensko-maďarské politické a historické vzťahy.
Europoslankyňa za SMK Edit Bauer naopak tvrdí, že výstava je zostavená z dobových dokumentov, a teda nemôže falšovať dejiny.
Podľa Čaploviča nešlo o deportácie na princípe kolektívnej viny, ale o výmenu obyvateľstva na základe zmluvy medzi Československou a Maďarskou republikou. Upozornil, že na výstavu pozývajú poslanci z Európskej ľudovej strany Péter Olajos z Maďarska a Edit Bauer a Arpád Duka-Zólyomi zo Slovenska.
Takéto aktivity europoslancov za SMK podľa neho "neprispievajú k potrebnému vzájomnému porozumeniu medzi našimi národmi".
Edit Bauer hovorí, že výstava pod názvom Nikdy znova 1945 - 1948 nie je o vysídlení Maďarov zo Slovenska do Maďarska, ale o ich deportácii zo Slovenska do Česka. "Išlo o formu núteného pobytu a nútených prác," povedala. Podľa nej ide o biele miesto slovenskej historiografie a "v tejto súvislosti je mi veľmi ľúto, že to pán Čaplovič ako historik nesprávne interpretuje".
Podľa historika Dušana Kováča zmluva o výmene obyvateľstva medzi Maďarskom a Československom hovorila o určitej reciprocite a dobrovoľnosti. "Samotná akcia však celkom nerešpektovala ustanovenia zmluvy, a to, čo sa dialo s maďarským obyvateľstvom, sa dá do určitej miery nazvať deportáciami, pretože boli často národnými výbormi vytypovaní."
Podľa Kováča je formálny akt zmluvy jedna vec, a druhá jej naplnenie. "Recipročne previezli na Slovensko aj mnohých Slovákov proti ich vôli," povedal.
Politológ Miroslav Kusý považuje za lož, ak sa popiera, že nešlo o deportácie Maďarov. "U nás nebolo nikdy povolené vysídlenie Maďarov spojencami tak, ako bolo rozhodnuté o vysídlení Nemcov v Česku." S deportáciami nesúhlasil ani Stalin.
Kusý považuje za prirodzené, že podobne Maďari cítia podobnú traumu z vysídlenia ako sudetskí Nemci. "Sú ešte takí, ktorí to zažili na vlastnej koži, a nemôžete im povedať, že sa to nestalo."
Práve vicepremiér Čaplovič má ambíciu prijať historický dokument o slovensko-maďarskom vyrovnaní. Mnohí politici sú však skeptickí a dávajú podobnej iniciatíve malú šancu. Podľa Kusého Slováci majú veľmi dobrý dôvod, aby sa ospravedlnili. "Keď sme sa boli schopní ospravedlniť Nemcom a Židom v rámci Československa, mali byť sme urobiť to isté gesto aj voči Maďarom, ktorí tu žijú."
(sita, sp)