Guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger pózuje pre fotografov pred solárnymi panelmi po podpise zákonov, ktoré majú podporiť využívanie slnečnej energie. U nás na podporu využitia solárnych článkov zatiaľ len čakáme. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - V Česku stúpa záujem o alternatívny zdroj elektrickej energie - solárne články. Solárne systémy vyhľadávajú najmä chatári, záhradkári, ľudia, ktorí majú karavan, prípadne majitelia domčekov v oblasti mimo verejnej elektrickej siete. Dobrým príkladom je Vranovská priehrada na Morave, kde väčšina chatiek má na streche alebo stromoch namontované solárne články.
„Záujem stúpa v Česku, ale aj na Slovensku. Minulý rok sme predali na českom a slovenskom trhu dokopy asi 500 solárnych panelov rôznych veľkostí,“ povedal obchodný referent českej firmy Solartec Jiří Dedič. Väčšinu kúpili zákazníci v Čechách.
„Veľmi pomaly sa to rozbieha aj u nás. Za minulý rok sme mali 20 inštalácií solárneho systému, za tento rok doteraz asi 25,“ povedal obchodný zástupca firmy IDT Systems Marek Čanaky. Firma inštaluje panely celý rok okrem zimy. Do konca „sezóny“ možno podľa neho očakávať ďalších záujemcov. „Ľudia sú najskôr skeptickí, ale keď uvidia, že sused záhradkár si naozaj svieti slnečnou energiou, začnú veriť, že to funguje,“ povedal.
Náklady na vybudovanie systému sú rôzne. Závisia od toho, na čo budú ľudia elektrinu využívať. „Na malú záhradku stačí 50-wattový solárny panel, ktorý vyjde na 14-tisíc korún a pokryje spotrebu na svietenie a rádio,“ tvrdí Čanaky. K nákladom na solárne články treba prirátať okrem iného cenu zdroja, akumulátora, meniča a montáže. „Na to, aby ste mohli používať aj televízor, treba počítať s investícou vo výške od 40- do 50-tisíc korún,“ povedal Dedič.
Výkonným solárnym systémom za 750-tisíc korún je vybavená napríklad Téryho chata vo Vysokých Tatrách. „Elektrinu používame na svietenie, dobíjanie batérií, napájanie telefónu, počítač a internet. Zároveň sa nám zvýšila bezpečnosť, lebo na svietenie už nemusíme používať petrolej,“ povedal chatár Miroslav Jílek. Solárne panely zaplatili sponzori. Zdroj elektrickej energie v takej nadmorskej výške prospieva podľa neho aj turizmu. „Ľudia si tu môžu dobíjať baterky do fotoaparátov a mobilov, čomu sa veľmi tešia,“ hovorí.
Tvrdenia výrobcov a dodávateľov solárnych panelov treba brať podľa Miloša Bielika s rezervou. Vlastní podobne rozsiahly a výkonný solárny systém, ako je na Téryho chate. „Firmy tvrdia, že články vyrábajú energiu, aj keď je pod mrakom. Mám to odskúšané a tvrdím, že to nie je pravda.“