Karol V. sa vzdal vlády nad najväčšou ríšou v Európe

Veľkým sobášnym projektom, ktorý zblížil španielsku kráľovskú rodinu s Habsburgovcami, sa jeho starému otcovi podarilo vytvoriť ríšu od Atlantického oceánu až po Dunaj ako protiváhu francúzskeho kráľovstva. Karol V. Habsburg tak zasadol na trón Svätej ríš

FOTO – ARCHÍV

e rímskej obohatenej o zjednotené Španielsko a o dŕžavy vybojované od Francúzska. Veľmi nejednotnú ríšu zvnútra najviac ohrozoval náboženský rozkol v Nemecku, ktorý priniesol vlnu protestantizmu a Augsburskú dohodu o zrovnoprávnení oboch konfesií, ktorú síce Karol podpísal, ale nemohol sa s ňou vnútorne stotožniť. Viac-menej urazený, ale aj nekonečnými spormi a bojmi unavený, sa Karol V. postupne vzdával svetskej moci - definitívne v septembri 1556, pred 450 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď koncom septembra po patetickej rozlúčke v Bruseli pristál v prístave Ladero, boli s ním len sestry a prijal iba chorého vnuka Dona Carlosa. Dal tak najavo, že už nie je absolútnym vládcom najväčšej európskej ríše. Ríšu rozdelil medzi syna Filipa II., ktorému zveril Nizozemsko a Španielsko, a brata Ferdinanda, ktorý získal stredoeurópsku časť a titul cisára.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď pápež Pavol IV. Carafa obviňoval Karola, že zapríčinil rozkol v cirkvi a de facto porážku katolíkov, nemal pravdu. Karol V., po svojich starých rodičoch „najkatolíckejší panovník“, ustúpil len pod nátlakom. Nevládal súperiť s Francúzskom o európske prvenstvo, o čom svedčí boj o pevnosť Metz, kde k jeho neúspechu prispela zima a epidémie.

Starý bojovník za jednotnú a katolícku Európu urobil za celý život toľko zlých politických rozhodnutí a toľko vojenských neúspechov, že napokon odmietol čeliť ďalším výzvam. Netušil, že idea jednotnej Európy je definitívne pochovaná, že katolícka cirkev neústupnosťou, netoleranciou, inkvizíciou a naháňaním svetského bohatstva už ľudí neoslovuje a že meštianstvo ako nová spoločenská vrstva prinesie rozvoj hospodárstva a odhalí neschopnosť väčšiny šľachty, ktorú reprezentoval aj on.

SkryťVypnúť reklamu

Sklony k depresii Karol V. zdedil po matke Jane, prezývanej Šialená, ktorú pred svetom zatvárali.

Jediná idea poraziť Francúzsko ako protiváhu habsburgskej ríše krajinu vyčerpala aj finančne, pretože v bojoch Karol zažil viac porážok ako úspechov. Dlhodobé spory s pápežmi, ktorí síce Habsburgovcov potrebovali, ale pokorných, vykonávajúcich len ich rozkazy, tiež neprispeli k možnosti venovať sa rozvoju krajín.

Karol V. reprezentuje typ stredovekého človeka s dogmatickými názormi, len výnimočne prejavoval empatiu. Uveril, že svetskú moc mu zveril Boh a on môže uskutočňovať svoju predstavu spravodlivosti. Jedinú ľudskejšiu črtu prejavil vo vzťahu s manželkou Izabelou Portugalskou, ženou, ktorej bol ú­primne oddaný. Pôvabná Izabela mu dala radosť zo života a dediča trónu, syna Filipa. Keď zomrela, začali sa u Karola prejavovať sklony k morbídnosti.

SkryťVypnúť reklamu

S ostatnými členmi rodiny nediskutoval, boli to len figúrky na jeho šachovnici. Sestry vydával podľa svojej politickej koncepcie, uznal síce i svoje nemanželské deti, ktorým dal tituly, ale len nato, aby cez ich sobáše hral svoju diplomatickú hru. Nemanželskú dcéru Margaritu listom veľmi tvrdo napomínal, keď odmietla „naplniť“ manželstvo s takmer detským manželom. „Takýto spôsob vyjadrovania nemôžem dovoliť nikomu, a tobôž nie Vám, ktorá ste mojou dcérou,“ napísal jej, keď sa o manželovi vyjadrila kriticky.

Habsburgovcom síce sobášna politika zabezpečila mnohé tróny, ale ani Karolovi, ani jeho nástupcom idea zjednotemej Európy pod ich nadvládou nevy­šla.

Keď Karol prestal byť vládcom, žil s ovdovenými sestrami vo vile neďaleko kláštora hieronymitov v San Jerónimo v Španielsku až do smrti roku 1558. Odmietal sa vzdať sýtych údených a korenistých jedál, ktoré veľmi zhoršili jeho dnu. Posledné pomazanie prijal v ru­kách s krížikom, s ktorým umrela aj jeho Izabela. Ako posledné slovo vyriekol „Ježišu“.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1559 uzavrel Filip II. s Francúzskom mier a spor kráľovských otcov o prvenstvo v Európe na nejaký čas ukončil. Tridsaťročná vojna neskôr definitívne pochovala snahu Habsburgovcov o nadvládu na kontinente.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 537
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 220
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 703
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 936
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 953
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 815
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu