Práčky a sprchy pre obyvateľov obce, ktorý takýto "luxus" doma nemajú. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Zo 450 obyvateľov Sútora je viac ako 90 percent Rómov a nezamestnanosť je takmer 100-percentná. V obci sa často vyskytovali infekčné nákazy, najmä žltačka a črevné ochorenia. Starosta Tibor Balogh si dal teda zlepšenie hygienickej situácie v obci za jeden z hlavných cieľov.
"Treba začať od detí, aby chodili do školy čisté a vo vypratých veciach. Vedeli sme, že nízka životná úroveň v mnohých rodinách takéto zlepšenie neumožní, preto sme sa rozhodli pre spoločnú hygienickú stanicu," hovorí starosta.
Sumou 1,2 milióna korún prispelo ministerstvo práce a Sútorčania si vybudovali sprchovacie kúty, toalety, kúpili dve automatické práčky. Za sprchovanie zaplatia dvadsať korún, za pranie, prací prášok a aviváž päťdesiat.
Alžbeta Rusóová nedá na pranie v práčke dopustiť. "Väčšina z nás až teraz vidí, aký je rozdiel medzi bielizňou vypratou v práčke a v rukách. Je to obrovská drina nahriať vodu a potom plákať v ľadovej vode. Aj tak nikdy nie je také čisté ako teraz." hovorí. Peniaze za pranie neľutuje, pripúšťa však, že sa nájdu rodiny, ktoré ďalej budú prať v rukách a päťdesiatku si odložia.
"Je na nás, aby sme matky a deti postupne učili, že v hygienickej oblasti máme rezervy. Máme terénnu pracovníčku, ktorá chodí do rodín a podrobne vysvetľuje, že deťom nestačí raz za čas umyť si ruky," hovorí starosta. Výsledok nečakajú okamžite, už teraz sú však rodiny, ktoré sa chodia sprchovať pravidelne. Tešia sa najmä deti.
Vidieť to aj v škole. Deti, ktoré si už hygienickú stanicu odskúšali, prehovárajú ostatné, aby tam zobrali aj svojich rodičov. Starosta tvrdí, že vybudovať stanicu je iba začiatok. "Rodiny v stredisku vidia, ako to môže fungovať aj v domácich podmienkach. To bude ďalšia etapa nášho snaženia, ktorá bude pre nízku životnú úroveň obyvateľov zložitejšia."
Za sprchovanie sa platí dvadsať korún. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |