Kedysi nezmieriteľní nepriatelia boli pomerne v dobrej nálade. K sporu medzi nimi dochádzalo len ojedinele.
Mečiar tvrdil, že záujem o vládnu spoluprácu s HZDS, ktorý po voľbách prejavil Smer i Dzurinda, si nevychutnal. Zvýšenie koaličného potenciálu strany, hoci za cenu straty popularity, pripisuje zmene politiky - od radikálnej "k umiernenejšej a vecnej".
Dzurinda zopakoval, že "nezmenil názor na roky 1995 - 1998", no nemohol ignorovať, že aj HZDS je volené. Preto napríklad pred referendom o vstupe Slovenska do Európskej únie v máji 2003 po prvý raz Mečiara pozval na Úrad vlády. Vtedy totiž "bolo jasné, že potrebujeme 50 percent účasti občanov v referende".
Podľa Mečiara SDKÚ nepodporila spoločné vyhlásenie strán proti prejavom extrémizmu a neznášanlivosti aj preto, že prieskumy verejnej mienky "hovorili o tom, že 72 percent občanov si nepraje takéto stanovisko".
Dzurinda to odmietol: "Nebudem sa podieľať na vytváraní dymovej clony pre tých, ktorí sami svojím správaním podnecujú takúto klímu na Slovensku."
Reč bola aj o Jánovi Slotovi. Mečiar, ktorý Slotu pred časom nazval "problémom", sa včera o téme odmietol rozprávať. Dzurindovi povedal: "Kto vyrobil Slotu v poslednom čase? (...) Nebola to vaša koalícia, ktorá mu umožnila mediálnu prezentáciu?"
Mečiar nekomentoval Slotove vyjadrenia ani v Sedmičke televízie JOJ. Tam povedal, že predseda SNS si za ne zodpovedá sám a "niekoho táranie" neovplyvní smerovanie Slovenska. V debate s Dzurindom zasa povedal: "Ja by som nerobil budúcnosť závislú od toho, či primátor Žiliny niečo povie, alebo nepovie."
Dzurinda na to reagoval: "Pán Mečiar, veľmi ste sa pomýlili. Práve od nás politikov najviac závisí, aký tón udáme spoločnosti." (r)