Marion Jonesová stále nemá ťažké dni definitívne za sebou

Šéf Svetovej antidopingovej agentúry Dick Pound mieni osobne prešetriť prácu laboratória, ktoré v prípade šprintérky prinieslo dva rozličné výsledky Šéf Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Kanaďan Dick Pound chce osobne prešetriť postup laboratória .

Dick Pound. FOTO - TASR

Šéf Svetovej antidopingovej agentúry Dick Pound mieni osobne prešetriť prácu laboratória, ktoré v prípade šprintérky prinieslo dva rozličné výsledky Šéf Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Kanaďan Dick Pound chce osobne prešetriť postup laboratória na univerzite UCLA v Los Angeles, ktoré označilo B-vzorku americkej šprintérky, trojnásobnej olympijskej víťazky zo Sydney 2000, Marion Jonesovej za negatívny. Prvý nález atlétky z 23. júna, šprintérka získala v ten deň titul majsterky USA na 100 metrov, bol pozitívny. Test robilo tiež laboratórium UCLA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vo vzorke jej našli erytropoetín (EPO), zakázanú látku patriacu do skupiny krvného dopingu. Pomáha rýchlejšie okysličiť krv, zvyšuje vytrvalosť a urýchľuje regeneráciu.

Jonesovú podozrievali, vyšetrovali, ale neusvedčili už dávnejšie v rozsiahlej afére kalifornskej firmy Balco, vyrábajúcej "nezistiteľnú" podpornú látku THG. Po škandále diskvalifikovali viacerých šprintérov. Napríklad dvojnásobnú majsterku sveta 2003 Kelli Whiteovú.

EPO má pre bežcov na krátkych tratiach oveľa menší význam. Z hľadiska rýchlosti žiadnu, podporuje vytrvalosť. Pri regenerácii však pomôže každému.

Tritisíc proti trom či štyrom

Zástupcovia WADA chcú zistiť, prečo bol výsledok testov na zakázanú látku EPO rozdielny. "V týchto ojedinelých prípadoch je našou povinnosťou získať všetky podklady z oboch analýz," vyhlásil Pound pre denník Washington Post.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra registrovala v minulom roku približne 183 000 testov, z ktorých bolo 3909 pozitívnych, ale iba tri- alebo štyrikrát sa stalo, že B-vzorka nepotvrdila pôvodný pozitívny nález.

Don Catlin, šéf laboratória na univerzite UCLA v Los Angeles, je presvedčený, že výsledok je v poriadku. "Našej analýze stopercentne dôverujem," povedal pre Washington Post. "Robím testy už dlhé roky a urobil som ich tisíce," ohradil sa Catlin.

Jonesová pôvodne chcela štartovať už na víkendovom Svetovom atletickom finále, ale jej kouč Steve Riddick usúdil, že jeho zverenka nebola pripravená. "S premysleným tréningom začala iba 7. septembra. O týždeň na Svetovom pohári družstiev v Aténach však Marion už viac než pravdepodobne uvidíte," povedal kouč pre agentúru Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaký prípad: vytrvalec Tergat

Rozpor v hodnotách medzi A- a B-vzorkou je nezvyčajná vec, ale poznáme také. V atletike je najznámejší prípad kenského svetového rekordéra v maratóne (2:05:55 h) Paula Tergata z roku 2003. Keňana po pozitívnom náleze v A-vzorke vylúčili z nominácie na majstrovstvá sveta v Paríži. Najlepší výkon histórie zabehol v Berlíne tesne po zistení omylu a rehabilitácii. Tergat musel cítiť krivdu.

Rovnaké si myslí aj v prípade Jonesovej viceprezident medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) Nemec Helmut Digel. "Má právo byť naštvaná, musíme sa k nej správať ako k čistej atlétke. Štartovať môže trebárs zajtra," odpovedal Digel hneď po štvrtkovom verdikte o negatívnej vzorke.

Lekár: Možno iba špekulovať

Šéf lekárskej komisie Medzinárodného olympijského výboru a člen vedenia WADA Švéd Ljungqvist povedal: "Za posledných tridsať rokov poznáme skutočne málo podobných prípadov, ale stali sa. Nemám vysvetlenie, mohol by som iba špekulovať."

SkryťVypnúť reklamu

Pochybovači tvrdia - so vzorkou sa manipulovalo alebo zle narábalo. Cyklistickému olympijskému víťazovi 2004 v časovke Tylerovi Hamiltonovi po pozitívnom A-teste kontrolná vzorka nič nedokázala. Ukázalo sa však, že v laboratóriu ju príliš hlboko zmrazili a znehodnotili.

Obhajcovia: Chyba už v prvom prípade

Obhajcovia tvrdia - v Jonesovej prípade boli nedovolené hodnoty pri "áčku" vraj nepatrné. Omyl mohol nastať už v prvom prípade.

Logika hovorí, že takýto druh dopingu jej bol v súčasnosti nanič. V tejto sezóne, v ktorej "o nič nejde", je bez OH i MS, nemusela šprintérka umelo urýchľovať regeneráciu a zvýšená vytrvalosť je jej nanič.

Poundova iniciatíva je novátorská, ale zrejme zbytočná. Trochu zaváňa aj zasadnutím si na konkrétnu osobu. Dopingové prípady majú v rukách už zväčša právnici, ktorí sa môžu odvolať na predošlé prípady, keď po anulovaní verdiktu po negatívnej B-vzorke neprišlo k žiadnemu ďalšiemu vyšetrovaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Právnik: Procedára má byť anonymná

Odborníci vylučujú, aby dva odbery v jednej chvíli ukázali iné hodnoty. "Nikto však nemôže vedieť, či chyba nastala pri analýze prvej, alebo druhej vzorky," upozornil Ljungqvist.

Jeden z právnikov Jonesovej Howard Jacobs ukázal na "nešťastný trend zverejňovať výsledky A-testu v médiách skôr, ako môže športovec preukázať nevinu druhou vzorkou."

"Celú procedúru by mali uskutočňovať anonymne," dodal Jacobs. Tiež podľa pravidiel IAAF by sa výsledok testu mal uverejniť až po analýze vzorky B.

Marion Jonesová. FOTO - TASR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 388
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu