Hneď na úvod diskusie s niekoľkými desiatkami bruselských intelektuálov, politikov a novinárov, Fico povedal, že nie je dôvod "spochybňovať oddanosť" slovenskej vlády európskym hodnotám. "Prosím nezdôrazňujme len jednu tému, to je vždy podozrivé."
Napriek tomu hneď prvá otázka z publika smerovala k tomu, ako si vysvetľuje negatívny obraz Slovenska v médiách po jeho nástupe k moci. Fico odkázal na "logiku" politického boja. "Budem úprimný, pretože to je môj spôsob komunikácie: všetky tri bývalé vládne strany sú v opozícii, kritizujú nás a ich názory sa odrážajú v médiách."
Jeden z maďarských reportérov sa ho opýtal: "Hovoril som s Maďarmi na Slovensku a tí povedali, že sa ich postavenie v krajine v poslednom čase zhoršilo. Myslíte si, že som hovoril so zlými ľuďmi?" Fico odpovedal: "Maďarov je u nás 10 % a SMK volilo 10 %. SMK veľmi chcela byť vo vláde, ale pretože po ôsmich rokoch nie je, využije každú príležitosť nás kritizovať a hovoriť, že je na Slovensku niečo zle."
Podobne vysvetľoval aj ďalšie otázky o napätí medzi slovenskými a maďarskými extrémistami.
Keď prišla reč na účasť SNS vo vláde, povedal, že vo vláde nie je "ani pán Slota, ani pán Mečiar". Zloženie kabinetu mu vraj umožňuje robiť "socialistickú politiku".
"Ja som socialista. Slováci si želali socialistickú vládu. Nebola zvolená vo Francúzsku ani v Belgicku, zvolili si ju Slováci. Prosím, rešpektujte to," povedal už mierne podráždený premiér.
Dodal, že najväčšia výzva jeho kabinetu bude vytiahnuť Slovákov z chudoby, do ktorej ich uvrhli predchádzajúce vlády.
"Nepôsobil na mňa presvedčivo, ale nevyvolal vo mne nijaký šok. Európa sa vyrovnala s Jörgom Haiderom i s Ligou poľských rodín, tak sa vyrovná aj so slovenskou vládou," zhodnotil debatu skúsený britský reportér. (šaf)