Natascha Kampuschová vo vysielaní ORF 2. Rozhovor údajne sledovalo 2 milióny divákov. Do Natasche je zamilovaná celá krajina, ona sama chce pomáhať hladným v Afrike. Založila nadáciu.
FOTO – TASR/EPA
„Chýbala mu sebaistota. To som vedela od začiatku. Trpel paranojou a bol chronicky nedôverčivý. Všetko musel kontrolovať. Prešiel si každú stránku novín, ktoré som čítala, aby sa uistil, že som tam nič nenapísala,“ povedala v exkluzívnom rozhovore pre rakúsky týždenník NEWS Natascha Kampuschová o svojom únoscovi Wolfgangovi Priklopilovi. Keď ju vzal von, nepohol sa od nej ani na centimeter. „Keby som čo len mukla, zabil by mňa, alebo ľudí okolo. Nemohla som si dovoliť nepodarený útek. Postupne som si musela získať jeho dôveru.“
Mladá Rakúšanka v rozhovore pre ORF, NEWS a Die Kronen Zeitung o svojom únoscovi veľmi hovoriť nechcela. „Nechcem, aby jeho matka musela čítať, aký bol v skutočnosti jej syn.“
Útek vraj plánovala, ale zároveň bol spontánny. „Povedala som si teraz, alebo sa mi to už nikdy nemusí podariť.“ Myslela na to od svojich 12 rokov. Keď sa z rádia dozvedela, že hľadajú jej mŕtvolu, prestala veriť, že ju ešte niekedy nájdu.
K úteku jej nechtiac pomohol Wolfgang K., ktorý zháňal byt. V momente, keď telefonoval s Priklopilom, ktorý mu ho mal prenajať, Natascha ušla. Sprostredkovane pre SME povedal, že to bola úplná náhoda. Už dlhšie sa snažil vo Viedni zohnať bývanie a Priklopil mal v meste na prenájom niekoľko nehnuteľností. Wolfgang K. jednoducho zavolal na inzerát a Nataschi sa vtedy naskytla šanca.
Z Natasche Kampuschovej vyžaruje neuveriteľná sila osobnosti, zhoduje sa celé Rakúsko. Má zmysel pre humor a tiež zdravú dávku drzosti. „Som silnejšia ako bol on, preto som prežila,“ tvrdí. Napriek silnému dojmu, ktorým pôsobí, je Natascha len človek, ktorý má svoje slabosti a navyše prežila psychickú traumu, upozorňujú odborníci.
„Trpela som klaustrofóbiou. Búchala som fľašami minerálky a rukami o stenu v nádeji, že ma niekto začuje. Keby ma po pol roku nezobral hore, zbláznila by som sa,“ opísala zrejme najťažšie obdobie.
Počas rozhovoru privierala oči. Ešte stále je mierne svetloplachá.
Za osem rokov zistila čo je hlad. „Je to strašný pocit. Počujete vtedy každý zvuk, v hlave vám nepríjemne škrípe a napadajú vám najšialenejšie myšlienky. Nedá sa to opísať. Niekedy mi prebleslo hlavou, že keby som mala sekeru, odseknem mu hlavu. Samozrejme, že v skutočnosti by som to neurobila.“
Wolfgang Priklopil spáchal samovraždu v deň Nataschinho úteku. „Nemal to robiť. Vravela som mu, že vo väzení bude 20 rokov a že sa tam dá žiť. Navyše šesťdesiatnici sú dnes úplne v pohode.“
Natascha rozprávala o živote, o únose a úteku, strachu, ktorý prežívala a zodpovednosti voči matke únoscu. Čitateľ či divák sa o nej čo–to dozvedel. Napriek tomu stovky otázok neboli zodpovedané. Téma zneužívania bola pre novinárov absolútnym tabu. Dopredu pripravené rozhovory viedli všetci traja novinári veľmi citlivo.
Natascha je teraz miláčikom celého Rakúska. Večerné školy jej chcú darovať štúdium s maturitou. Magazín NEWS a denník Die Kronen Zeitung sľúbili, že ju zabezpečia. Momentálne sa pre Nataschu hľadá byt, zatiaľ čo ona je v rukách odborníkov. Chránia ju pred zúrivými novinármi. „Natascha je žrádlom pre médiá,“ zhodnotila to televízna moderátorka ORF.
Prípad Kampuschová v Rakúsku zatieňuje predvolebnú kampaň. Natascha je všade, každý deň. Média prinášajú nové správy, príbehy z jej minulosti a rôzne špekulácie. „Z Kampuschovej sa stal tovar na predaj,“ napísal Der Standard. Jej príbeh chce poznať každý. Niečo povedala, skutočnú pravdu však pozná len ona.
Autor: JANA HOFFSTÄDTEROVÁ, Viedeň-Bratislava