FOTO - www. tncweeds.ucdavis.edu |
Nápadný bodkovaný chrobák dokáže v lesoch a na mestskej zeleni narobiť obrovské škody. Navyše je veľmi zložité ho vyhubiť.
Zatiaľ nemá slovenský názov, odborníci ho poznajú pod latinským názvom Anoplophora glabripennis alebo pod prívlastkom Motschulsky.
Hoci v okolitých krajinách s ním už majú skúsenosti, Slovensku sa zatiaľ vyhýba. "Mali sme už viacero hlásení od zamestnancov lesov, ale aj od bežných návštevníkov lesov, že by mohlo ísť o tohto chrobáka. Ani v jednom prípade sa to našťastie nepotvrdilo," povedal Andrej Kunca z lesníckej ochranárskej služby Národného lesníckeho centra v Banskej Štiavnici.
"Stromy napadnuté larvami škodcu vyzerajú veľmi dlho ako úplne zdravé. Môže preto uniknúť pozornosti, že sa s porastom niečo deje. Takýto strom už však nemožno zachrániť a dlhodobo treba sledovať aj stromy v okolí," povedal Kunca. Samotný chrobák je nápadný nielen sfarbením, ale aj neobvykle dlhými tykadlami.
Na jeho príchod sú odborníci podľa vlastných slov pripravení. "Ak zachytíme prvý nálet, vieme vyhľadať zdroj, ale aj to, odkiaľ sa chrobák k nám dostal a prijať opatrenia," tvrdí Kunca.
Problémom je, že na škodcu nepôsobia chemické postreky. Napadnuté stromy treba zlikvidovať a spáliť.
(eta)
Anoplophora glabripennis
Domovskými krajinami škodcu sú Čína a Kórea. Do USA a Európy sa dostal zrejme v drevených prepravkách a paletách vyrobených z napadnutého dreva. V roku 1996 napadol škodca stromy niektorých veľkých amerických miest. Napriek intenzívnemu boju s ním pretrvávajú problémy dodnes.
Európa so škodcom bojuje od roku 1998. Opatrenia na ochranu územia prijala aj Európska komisia. Z rizikových krajín možno dovážať iba drevo zbavené kôry, ktoré nemá vo vnútri dierky, kde by sa mohli ukrývať larvy. Slovenská vláda zaradila chrobáka do zoznamu organizmov škodlivých pre rastliny. Z európskych krajín zachytili škodcu okrem Poľska a Rakúska aj v Nemecku a vo Francúzsku. (eta)