SNS rozčúlilo, že SDKÚ spomenula vo svojich argumentoch, že za súčasné napätie môže svojimi výrokmi jej šéf Ján Slota. Podľa podpredsedníčky národniarov Anny Belousovovej SDKÚ neprekážajú Slotove výroky, ale že "SNS je vo vláde a že v tej vláde, vďakabohu, po ôsmich rokoch nie ste vy a ja verím, že pánboh drží ochrannú ruku nad Slovenskom, tak tam už ani nikdy nebudete".
Belousovová vyčítala SDKÚ aj to, že jej zástupcovia stáli pri zriadení monitorovacej skupiny v europarlamente. "Čiže váš predseda sa môže aj obmotať trikolórou a štyri roky behať po Slovensku, aj tak z neho nikdy vlastenec nebude," hovorila rozhorčene Belousovová
Na argument SDKÚ, že je nedôstojné spájať pamätný deň s kriminálnymi činmi jednotlivcov, reagoval František Mikloško z KDH tvrdením, že nejde len o udalosti posledných dní. Podľa neho sa aj v minulosti stali skutky, ktorých obeťou boli občania inej farby pleti.
Prítomný vicepremiér za Smer Dušan Čaplovič pritom súhlasne kýval hlavou a koaliční poslanci Mikloškovi zatlieskali.
Miroslav Číž zo Smeru si myslí, že exminister zahraničia Eduard Kukan, ktorý zamietavý postoj SDKÚ prezentoval, sa stal nositeľom zneužitia situácie. "Pre tento prípad vám srdce aj oči oslepli, aj ohluchli," hovoril.
Najvášnivejšie však rečnil šéf parlamentu Pavol Paška zo Smeru. Predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi, ktorý na rokovaní parlamentu nebol, pretože je na ekonomickom fóre v Poľsku, nepriamo adresoval viaceré výčitky. Nechce sa vraj dožiť stavu, keď si budú ľudia myslieť, že "som jediný, kto má patent na rozum, a že som jediný, kto môže zneužívať mechanizmy, na ktoré som bol naučený, keď som náhodou disponoval mocou aj potom, ako som o túto moc demokratickým spôsobom prišiel".
Tieto slová nenechali chladného ani šéfa HZDS Vladimíra Mečiara, ktorý tiež zatlieskal. (sp)