Ministri zahraničných vecí Ján Kubiš a Kinga Gönczová sa v poslednom čase stretávajú každú chvíľu. FOTO PRE SME - TIBOR SOMOGYI |
BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ - Slovensko a Maďarsko už nepovažujú za potrebné prijať spoločnú deklaráciu k národnostne motivovaným incidentom.
Konštatovali to včera v Bratislave ministri zahraničia Ján Kubiš a Kinga Gönczová. Problémy chcú riešiť dialógom a inými bežnými mechanizmami.
V Bratislave sa 22. septembra zíde slovensko-maďarská komisia pre menšiny, pracujúca od podpisu základnej zmluvy.
V prvej polovici októbra budú pri príležitosti summitu V4 rokovať premiér Robert Fico a Ferenc Gyurcsány.
Ministri vyzdvihli podporu občianskej spoločnosti v oboch štátoch zmiereniu situácie a očakávajú, že spoločnú históriu Slovákov a Maďarov prehodnotia historici.
Kubiš a Gönczová sa nezhodli v tom, nakoľko je problém národnostných incidentov medzinárodný.
Kubiš zopakoval, že za pokusmi o internacionalizáciu vidí protislovenskú kampaň, Gönczová naopak zdôraznila, že čokoľvek sa udeje, stáva sa medzinárodnou otázkou, pretože sme súčasťou medzinárodného spoločenstva. Maďarská strana znovu premyslí svoju stratégiu v spojení s protimaďarskými útokmi, ak zistí, že ochota slovenskej strany na spolupráci nie je ozajstná, povedala Gönczová v pondelok večer na zasadaní výboru pre zahraničnú politiku a krajanov maďarského parlamentu. Ohradila sa opäť proti tomu, že sa v spojení s týmito útokmi snažia zvaliť zodpovednosť na SMK a zároveň zmiešať protimaďarské útoky s tým, čo sa deje v Maďarsku.
Útoky na Slovensku pripomínajú najtemnejšiu dobu, bezprávie postihujúce Maďarov na Slovensku po druhej svetovej vojne, tvrdil na zasadaní predseda výboru Zsolt Németh z opozičného Fideszu.
Nikto z maďarských politikov sa zatiaľ nedištancoval od zámeru maďarského extrémistického Hnutia 64 žúp demonštrovať v Bratislave na Slovensku.