Môže vás to stáť až 1500 korún, ak vás pri tom prichytí policajt.
Telefonovanie znižuje pozornosť vodiča, priamo alebo nepriamo môže až za tretinu všetkých
dopravných nehôd, ktoré sa na Slovensku stanú.
Pokus denníka SME ukázal, že vodičovi, ktorý telefonoval, trvalo prejdenie prekážkovej dráhy na letisku oveľa dlhšie, ako keď netelefonoval. Ochrániť pred pokutami môže vodičov handsfree. Toto zariadenie umožňuje telefonovať bez toho, aby sme držali telefón v ruke. Pred stratou pozornosti však neochráni.
Ťažké sady si neporadia s rôznymi telefónmi
Ešte donedávna sa v autách požívali výhradne takzvané ťažké sady, na zjednodušenie telefonovania. Tie sa skladajú z držiaka na palubovke, do ktorého sa zasúva mobilný telefón, reproduktora, ktorý je pri nohách vodiča, mikrofónu umiestneného pri spätnom zrkadle a antény na streche. Po zazvonení telefónu vodič stlačením tlačidla na mobile prijme hovor a po jeho skončení ho rovnako ukončí. Nastavením telefónu na automatické zdvihnutie hovoru po prvom zazvonení sa dá obísť akékoľvek stláčanie tlačidiel. Nevýhodou ťažkých sád je držiak, do ktorého možno umiestniť len jeden alebo dva modely telefónu. V prípade, že si kúpite nový telefón, musíte vymeniť aj držiak. Ani zvuk reproduktora nepatrí medzi najlepšie. Výrobcovia sa snažili vyriešiť problém s nekvalitným zvukom prepojením s autorádiom. Po zazvonení telefónu sa zvuk rádia automaticky stlmí a partnera v telefóne počúvate cez reproduktory autorádia. Po skončení hovoru opäť začne hrať rádio.
Slúchadlo s mikrofónom za dve tisícky
Posun vo vývoji telefonovania v aute priniesla francúzska spoločnosť Parrot. Jej slogan "šoférujte, telefonujte a neplaťte pokuty" výstižne popisuje funkciu produktov, ktoré ponúka. Prevažná väčšina jej prístrojov funguje pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth. Táto technológia slúži na bezdrôtové spojenie rôznych prístrojov rôznych značiek, využíva sa aj pri mobilných telefónoch.
Základom bezdrôtového telefonovania je sada zložená zo slúchadla a mikrofónu. Asi za dve tisícky si to možno kúpiť ako doplnok k mobilnému telefónu. Potom stačí mobil spojiť s handsfree zariadením a môžete telefonovať. Stačí pritom, ak máte telefón položený niekoľko metrov od prístroja. Výhodou je, že ak chcete mať pri telefonovaní voľné ruky, nemusíte mať káblikom spojené slúchadlá s telefónom. Treba sa však pripraviť na väčšiu spotrebu batérie.
Pri telefonovaní môže pomôcť aj zapaľovač
Pri telefonovaní v aute možno využiť aj ďalšie produkty. Asi za tri tisícky možno kúpiť adaptér, ktorý sa vsadí do cigaretového zapaľovača. Obsahuje malý reproduktor, mikrofón a sériu tlačidiel. Je to jednoduché a pre nenáročného to postačí. Pre ľudí, ktorí trávia za volantom veľa času, sú určené prístroje v cene okolo 5-tisíc korún, ktoré už majú displej a komfortnejšiu obsluhu. Zvuk prehrávajú cez reproduktory v aute a umožňujú hlasové vytáčanie. Najvyššie modely majú už množstvo funkcií, na displeji zobrazujú fotografiu volaného, ponúkajú bohaté menu a predávajú sa za 9-tisíc korún. V tejto cenovej kategórii začína byť zaujímavá iná kategória prístrojov - autorádio s Bluetooth pripojením.
Inteligentné rádiá hrajú a telefonujú zároveň
Najlacnejší model autorádia s Bluetooth sa v súčasnosti predáva za cenu okolo 7-tisíc korún. Takéto zariadenie predstavuje kombináciu autorádia s handsfree sadou. Po zazvonení telefónu sa automaticky vypne hudba a cez reproduktory v aute počujeme hlas volajúceho.
Niektorí výrobcovia umožňujú nastaviť rádio tak, aby cez zadné reproduktory hrala ďalej hudba a volajúceho počuť len z predných reproduktorov. Ľudia, ktorí sedia na zadných sedadlách, tak môžu ďalej počúvať hudbu z rádia a nepočujú, s kým a o čom sa cez telefón zhovárame.
Takéto autorádiá možno spojiť s väčšinou telefónov, dokonca možno prednastaviť aj viacero telefónov, ku ktorým sa bude vždy automaticky pripájať. Možno ich teda používať aj v autách, v ktorých sa striedajú viacerí vodiči.
Dve SIM karty sú dnes minulosťou
Prvým priekopníkom autorádia s telefónom bol Blaupunkt. Jeho model Amsterdam TCM 127 bol jedinečný tým, že mal GSM modul priamo v sebe. Na telefonovanie ste preto potrebovali dve SIM karty s rovankým číslom a telefonovali ste priamo z rádia. Problémom bolo iba neustále prepínanie, ak ste často vysadali z auta. Hovor išiel vždy na tú kartu, z ktorej sa naposledy volalo. Preto, ak ste naposledy telefonovali z mobilu a chceli ste prijímať hovor autorádiom, museli ste najprv niekomu zavolať. Aspoň na nejaké bezplatné číslo. Tento výrobok mal teda zmysel iba pri dlhých cestách.
Pri dnešných autorádiách jednoducho máte telefón vo vlastnom vrecku, pri nastúpení do vozidla autorádio automaticky rozpozná, že sa v blízkosti nachádza predvolený telefón a preberá komunikáciu. Jednoduché a zároveň účelné riešenie.
Novinkou, ktorá sa čoraz častejšie dostáva aj do našich automobilov, sú prenosné navigačné prístroje. Okrem navigácie mnohé z nich ponúkajú funkciu Bluetooth s handsfree. Majú zabudovaný mikrofón i reproduktor.
Hoci mnohí ľudia tieto prístroje stále odmietajú, časom budú pravdepodobne vo všetkých automobiloch. Či už pre prísnejšie zákony alebo pre vlastnú pohodlnosť. MIROSLAV MONCOĽ
FOTO - ARCHÍV