Čaká ich v Európe skutočne lepší život?
FOTO – SITA/AP
adajú robotníkov na stavby. Nie je sám, desiatky prisťahovalcov tu denne čakajú na prácu.
Diallo pochádza z Dakaru, na Kanárske ostrovy sa priplavil spolu s ďalšími 70 Afričanmi. Pred cestou musel našetriť 700-tisíc senegalských frankov (asi 40-tisíc korún), aby sa mohol „chopiť šance“. Na rozdiel od mnohých utečencov mal šťastie. Po vylodení ho odviezli na kanársky ostrov Fuerteventura a odtiaľ lietadlom do španielskej Malagy. Po desiatich dňoch ho úrady prepustili a mohol sa vydať do Madridu.
Na prácu však zatiaľ Diallo veľa šťastia nemal. „Odvtedy, čo som prišiel, som o prácu nezakopol. Je to tvrdé.“ Občas sa na stavbe nájde príležitostná práca, ale zarobí veľmi málo. Keď dorazia dodávky s logami stavebných firiem, naskočí do nich zopár šťastlivcov, ktorí so šoférmi áut neprehodia ani slovo. Medzi čakateľmi na prácu sú Afričania aj Latinoameričania. Niektorí sú v krajine legálne a prácu si nájdu o niečo ľahšie.
Peruánec Pedro, vysokoškolsky vzdelaný inžinier, hovorí, že bez dokumentov sa žije ťažko. „Niektorí zamestnávatelia platia, iní nie. A nemôžeš sa sťažovať. Nemáš ani komu.“ Od začiatku augusta si zarobil 600 euro, čo je trojnásobok mzdy, ktorú mal v Peru. Viacerí šťastlivci dostali prácu, zatiaľ čo Mamadou Diallo čaká na svoju príležitosť. „Som trpezlivý, Boh je veľký,“ hovorí otec dvoch detí.
Rekordný počet imigrantov v Španielsku
TENERIFE - Len za uplynulé štyri dni sa na Kanárske ostrovy priplavilo 1800 utečencov, čo je podľa denníka El Mundo zatiaľ najvyššie číslo. Od začiatku roka sa ich vylodilo viac ako 20-tisíc, čo prekračuje všetky rekordy. Prílev imigrantov, väčšinou zo subsaharskej Afriky, neslabne a je v Španielsku politickou témou číslo jeden. Včera sa v Madride začala výročná konferencia španielskych veľvyslancov, ktorí sa týmto problémom budú zaoberať. Madrid žiada o pomoc aj svojich európskych partnerov.
(jah, čtk)
Autor: čtk/afp