Ak vás vaša práca nudí a nedokážete si ju spestriť, nájdite si radšej inú - radí karirérna poradkyňa. FOTO - ARCHÍV |
Nudí vás vaša práca? "Pokúste sa ju urobiť zaujímavejšou, spestrite si ju ako najviac dokážete a keď ešte stále nie ste spokojní, nájdite si radšej inú," to je rada kariérnej poradkyne a špecialistky Colleen Clarkovej.
Tá rada znie odvážne, ale má absolútne racionálne jadro. Vždy je niečo za niečo - ak sa uchádzate o prácu s minimom zodpovednosti aj kompetencií, tak sa nečudujte, že budete o sebe a náplni svojej práce aj minimálne rozhodovať a že bude mať nad sebou niekoľko šéfovi, s ktorých zaručene aspoň jeden bude mať na vás nemožné nároky. A naopak ak ste pre svoju prácu ochotní obetovať viac času a energie, bude vás pravdepodobne aj viac tešiť a napĺňať. Určite sa dá preto súhlasiť aj s ďalším Clarkovej tvrdením, že práca podobne ako život je taká, akou si ju urobíme. Zdôrazňuje teda aktívnu rolu človeka - v živote i v práci.
Zákonitosťou teda je, že nudou v práci trpia zrejme skôr tí, ktorí sú menej aktívnymi typmi; tí, ktorí chcú mať v práci aj v živote všetko isté a hrozia sa stresu aj neočakávaných situácií.
Lenže práve nedostatok zmien, rutinné a málo sa obmieňajúce práce sú ideálnym prostredím na to, aby sa človek začal v práci nudiť. Podľa psychológov si však práve takéto typy ľudí najmenej zo všetkých dokážu vytvoriť zaujímavé pracovné prostredie, dokážu iba reptať.
A pocit nudy nielenže zdanlivo predlžuje čas, strávený nie príliš príjemným spôsobom, ale podľa prieskumov aj negatívne vplýva na ich zdravie. Podobne ako keby ste držali človeka v sterilnom prostredí, a potom by ste ho poslali na smetisko - ak žijete a pracujete pridlho v pokojnom prostredí a rovnakom rytme, náhla zmena sa môže stať pre vás nezvládnuteľnou záťažou.
I keď nudiť sa môže samozrejme v práci každý, kto sa o to bude dostatočne snažiť, nudu v práci zažívajú najmä ľudia s rutinnou, jednotvárnou alebo opakujúcou sa prácou - napríklad pracovníci v niektorých typoch úradníckych profesií, robotníci z nízkou kvalifikáciou pri pásovej výrobe v baliarňach a podobne. Okrem iných negatívov je nuda pri práci aj veľmi silným demotivačným faktorom, ktorý má často na svedomí aj zníženú pracovnú morálku a výkonnosť zamestnancov.
(gal)
Rady z Ameriky
Nedá sa povedať, že by ste bez svojho zamestnania nevedeli žiť? A nie je pravda, že by vás myšlienka na pracovný týždeň v pondelok ráno vystrelila z postele ako pružina? Skúste si pomôcť týmito tipmi z knižky Richarda Bollesa.
* Pozerajte sa na svoju prácu ako na dočasné riešenie. Deväťdesiat percent z nás pracuje pre niekoho druhého - okolnosti svojej práce preto nemôžete do detailu určiť vy sami. Nikdy si ale neprestaňte budovať kontakty. Dnes ľudia vydržia v jednom zamestnaní približne 2,4 roka až tri roky, preto si neberte do práce mladý bambus - nestihne dorásť.
* Považujte svoju prácu za živú - aby ste to dosiahli, musí byť v pohybe. Neustále hľadajte príležitosti na získanie skúseností a zručností, zapájajte sa do náročných úloh, zapíšte sa na školenia a stále dbajte na to, aby ste nezleniveli. Stále sa učte.
* Považujte svoju prácu za dobrodružstvo. Pozerajte na výzvy ako na dobrodružstvo - na problém, ktorý máte vyriešiť a nie ako na problém, ktorý treba prekonať. Robte svoju prácu s humorom a rutinné úlohy sa snažte premeniť na úspech. Pokúste sa nájsť vo svojej práci uspokojenie - i keď si premena zamestnania od deviatej do piatej na džob vašich snov vyžiada zrejme veľa tvrdej práce. (gal)