Viceprezident organizácie Roelof Jan Manschot tvrdí, že Eurojust je "tichá moc", ktorá v praxi funguje. Včera prišiel Manschot do Banskej Bystrice, kde rokoval o možnostiach potierania medzinárodného zločinu.
Členom Eurojustu je aj Slovensko. Peter Paluda, sudca Najvyššieho súdu a národný člen organizácie na Slovensku, tvrdí, že počet prípadov, ktorými sa Eurojust na Slovensku zaoberá, stále rastie. V tomto roku ich bolo 60. Slovensko je oficiálnym členom organizácie od roku 2004.
"Momentálne spolupracujeme na vytváraní spoločného vyšetrovacieho tímu s Nemeckom vo veľkom drogovom prípade z roku 2005," povedal Paluda.
Podľa neho je spolupráca v medzinárodných prípadoch prostredníctvom Eurojustu oveľa rýchlejšia. "Prípad s Talianmi, ktorý sa nedarilo vyriešiť 13 rokov, sme vybavili za pol roka. Keď slovenské orgány potrebovali rozsudok z Francúzska, za hodinu mali na stole originál," povedal.
Eurojust je orgánom justičnej spolupráce a koordinuje prácu 25 členských štátov únie v boji s nadnárodnou kriminalitou, organizovaným zločinom a korupciou. V návrhu európskej ústavy sa o Eurojuste hovorí ako o zárodku úradu Európskeho verejného prokurátora. (wm)
Čo je Eurojust
Eurojust je orgánom justičnej spolupráce a koordinuje prácu 25 členských štátov v boji s nadnárodnou kriminalitou, organizovaným zločinom a korupciou. Hlavnou úlohou Eurojustu je posilniť európsku spoluprácu v trestných veciach.
Eurojust rieši ročne 192 prípadov, do septembra tohto roku eviduje takmer 700 vecí, ktoré sa týkajú predovšetkým medzinárodného terorizmu, drog, nelegálneho prevádzania ľudí či falšovania peňazí a dokladov.
(wm)