SDKÚ nepodporila text deklarácie proti extrémizmu, čo navrhol predseda parlamentu Pavol Paška (Smer). Už v piatok nepodporilo podobnú výzvu z dielne SMK. Na snímke zľava sú poslanci SDKÚ Mikuláš Dzurinda, Stanislav Janiš a Milan Hort. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Na spoločnom vyhlásení parlamentu proti prejavom extrémizmu a národnostnej neznášanlivosti sa včera šéfovia strán a poslaneckých klubov nedohodli. Návrh predložil predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru. Politici budú v rokovaniach dnes pokračovať. Zopakovala sa tak situácia z minulého týždňa, keď strany odmietli podobnú iniciatívu z dielne SMK.
Proti návrhu sa opäť vyslovil šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Nemyslí si vraj, že je potrebné "kričať do sveta, že si tu nevieme rady, a tak trošku vyvolávať pochybnosti o tom, čo sme to vlastne po tom 17. júni za krajinu". "Problém nie je v národe, problém je len v niektorých politikoch," mieni predseda SDKÚ. Podľa neho pre vládu by malo byť prioritné, aby si ctila ústavu a ústavní činitelia včas prijímali rozhodnutia.
Z opozície sa k návrhu Pavla Pašku jasne prihlásila iba SMK. Jej predseda Béla Bugár hovorí, že niektorí europoslanci zo socialistickej frakcie europarlamentu chcú otvoriť tému extrémistických prejavov na Slovensku. "Treba vyslať jasný signál, že to netreba otvárať, lebo slovenský parlament odsúdil tieto veci a vyjadríme podporu polícii, ktorá koná," povedal Bugár.
Šéf KDH Pavol Hrušovský nevidí zmysel v takom obsiahlom vyhlásení, aké navrhol Paška. Ako sa však KDH napokon zachová, nepovedal. Hoci SDKÚ prijatie vyhlásenia považuje za kontraproduktívne, Dzurinda tiež nepovedal, ako by SDKÚ za vyhlásenie v parlamente hlasovala. "Nerád sa vyjadrujem vopred," tvrdil.
Šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj iba poznamenal, že jeho strana nemá s Paškovým návrhom problém. Otázne však podľa neho je, či strany dospejú ku kompromisu. Šéf parlamentu Paška má totiž ambíciu dosiahnuť dohodu všetkých strán parlamentu. Dzurinda si myslí, že Paška sa nechal "vystrašiť aktivitou SMK a prirýchlo, na môj vkus aj trošku neuvážene, reagoval".
Líder SDKÚ už minulý týždeň povedal, že vyhlásenie proti prejavom národnostnej neznášanlivosti by mohlo byť zámienkou na monitorovanie Slovenska európskymi inštitúciami. Paška si to nemyslí, lebo Slovensko je demokratické. Ani SMK nesúhlasí, že by Slovensku hrozilo monitorovanie zo strany EÚ. Bugár si nevie predstaviť silnejší signál, ako vyhlásenie parlamentu. "Keď toto môže škodiť záujmom Slovenska, tak tomu nerozumiem," dodal.
Čo je v návrhu textu Pavla Pašku
Na rozdiel od návrhu SMK je text Pavla Pašku rozsiahlejší. Okrem iného konštatuje, že vzťahy medzi príslušníkmi väčšinového národa a príslušníkmi národnostných menšín sú v mnohých ohľadoch nadštandardné a vo všeobecnosti ich možno považovať za bezproblémové a korektné. Ak sa tento obraz pokúša rozbiť niekoľko nezodpovedných jednotlivcov prejavmi násilia a rozdúchavaním národnostných vášní, verejní činitelia nebudú na základe týchto jednotlivých skutkov vo verejnosti vytvárať dojem, že vzťahy medzi národnosťami sú ohrozené.
"Zaväzujeme sa, že budeme veľmi opatrne a uvážlivo narábať s témou národnostných vzťahov, nebudeme z účelového otvárania tejto témy vytĺkať politický kapitál a namiesto neuvážených a situáciu zhoršujúcich vyjadrení, ktoré by prípadne mohli vyostriť vzťahy medzi občanmi rôznych národností na území Slovenskej republiky, budeme sa svojimi politickými vyjadreniami a skutkami usilovať o upokojenie situácie," píše sa v návrhu. (sp)