Proti bola SDKÚ, váhalo aj KDH. Podľa Mikuláša Dzurindu netreba "kričať do sveta, že si tu nevieme rady". Jediná opozičná strana, ktorá zatiaľ vyhlásenie pripravené Smerom podporuje, je SMK.
SMK už v piatok predložila vlastné vyhlásenie s podobným obsahom, žiadna strana ho však nepodporila. SDKÚ argumentovalo obavou, že vyhlásenie k nám privedie monitorovaciu misiu Európskej komisie. Podobne sa k návrhu SMK postavil aj Smer.
SDKÚ ani KDH však včera nevylúčili možnosť, že pri hlasovaní v parlamente vyhlásenie podporia.
"Zaväzujeme sa, že budeme veľmi opatrne a uvážlivo narábať s témou národnostných vzťahov, nebudeme z účelového otvárania tejto témy vytĺkať politický kapitál," píše sa vo vyhlásení, ktoré navrhol predseda parlamentu Pavol Paška.
Šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj povedal, že s návrhom nemajú problém.
"Pri takýchto problémoch by práve vedenie krajiny malo stáť na čele tých, čo kritizujú neznášanlivosť," povedal včera v Bratislave americký kongresman Tom Lantos. Po svojom stretnutí s ministrom zahraničia Jánom Kubišom ocenil, že vláda odmieta tolerovať nenávistné prejavy voči Maďarom. Pripomenul však, že v koalícii sú aj "jedinci, ktorých tvrdenia sú namierené proti tejto tendencii".
Predseda SNS Ján Slota, ktorý je známy protimaďarskými výrokmi, sa na túto tému v poslednom čase nevyjadruje. Pripomenul to aj minister zahraničia Ján Kubiš v televíznej besede so svojou maďarskou kolegyňou Kingou Gönczovou.
Maďarská a slovenská vláda chcú pripraviť spoločné vyhlásenie proti extrémizmu a nacionalizmu. Dnes sa šéfovia diplomacie oboch krajín opäť stretnú na schôdzke ministrov zahraničných vecí krajín V 4. (sp, knm, r)